Dofinansowanie ocieplenia poddasza – stary, drewniany dom [cz. 6]

0

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pytania, na które odpowiada dr inż. Daniel Markiewicz, pochodzą od naszych Czytelników i zostały przesłane za pomocą strony www.termomodernizacja.org oraz za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.


Pytanie: Chciałem zapytać o możliwość dofinansowania ocieplenia poddasza w ramach programu “Czyste Powietrze” – chodzi o stary, drewniany dom – poddasze zamieszkałe


Odpowiedź Eksperta: Program “Czyste Powietrze” umożliwia  ubieganie się o dofinansowanie na termomodernizację budynku mieszkalnego jednorodzinnego  pod warunkiem wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródło/a ciepła, które spełniają wymagania techniczne określone w programie lub gdy wnioskodawca posiada już zamontowane w budynku źródło ciepła, które spełnia wymagania techniczne określone w programie, a budynek uzyskał pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r.

Dofinansowaniem objęte może być ocieplenie zamieszkałego poddasza w budynku jednorodzinnym, a w skład kosztów kwalifikowanych w tym zakresie wchodzą koszty zakupu i montażu materiałów budowlanych wykorzystywanych do ocieplenia przegród budowlanych zewnętrznych (w tym przypadku również izolacja dachu, wymiana okien) oraz ew. wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych.

Do kosztów kwalifikowanych nie są zaliczane wydatki poniesione na wymianę pokrycia dachowego np. z eternitu na blachodachówkę.

DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony termomodernizacja.org. Wszelkie pytania związane z przetwarzaniem przez nas Państwa danych można kierować do naszego administratora stron www pod adresem: odo@medium.media.pl Dane są chronione zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie. Ewentualnie podane w zapytaniu Dane Osobowe nie będą publikowane na stronie termomodernizacja.org. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać odpowiedź drogą mailową, prosimy o zaznaczenie tego w treści pytania oraz podanie właściwego adresu e-mail.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj