Czy audyt energetyczny budynku jest konieczny? [cz. 3]

0

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pytania, na które odpowiada dr inż. Daniel Markiewicz, pochodzą od naszych Czytelników i zostały przesłane za pomocą strony www.termomodernizacja.org oraz za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.


Pytanie: Mam nieocieplony dom. Czy jeśli chcę skorzystać z docieplenia w ramach programu “Czyste Powietrze” jest mi potrzebny audyt energetyczny? Czy taki audyt wskaże, jaką grubość powinien mieć styropian, którym ocieplę budynek?

Odpowiedź Eksperta: Aby złożyć wniosek o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze” wnioskodawca nie musi posiadać audytu energetycznego.

Jeżeli wnioskodawca nie posiada audytu energetycznego budynku, we wniosku o dofinansowanie zawarte są elementy, które umożliwiają wnioskodawcy przeprowadzenie uproszczonej analizy energetycznej, na podstawie której jest możliwe wskazanie odpowiedniego rodzaju materiału ocieplenia, jego grubości, powierzchni ocieplanych przegród, a także wartości współczynnika przewodzenia ciepła (lambda). Po wpisaniu powyższych danych, formularz wniosku automatycznie “podpowiada” wnioskodawcy, czy wybrana przez niego grubość danego materiału do ocieplenia oraz wartości lambda, umożliwią spełnienie wymagań technicznych dla przegród określonych w programie.

Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy, ale wskaże, jaką grubość ocieplenia należy zastosować, aby ocieplić budynek zgodnie z wymaganiami technicznymi określonymi w programie. Jeżeli wnioskodawca ma wyniki audytu energetycznego, na podstawie których podaje dane we wniosku dotyczące np. wymaganej grubości ocieplenia i na podstawie których będzie realizował przedsięwzięcie, może on być kosztem kwalifikowanym w ramach programu.

DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony termomodernizacja.org. Wszelkie pytania związane z przetwarzaniem przez nas Państwa danych można kierować do naszego administratora stron www pod adresem: odo@medium.media.pl Dane są chronione zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie. Ewentualnie podane w zapytaniu Dane Osobowe nie będą publikowane na stronie termomodernizacja.org. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać odpowiedź drogą mailową, prosimy o zaznaczenie tego w treści pytania oraz podanie właściwego adresu e-mail.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj