Dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej [cz. 24]

0

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu “Czyste Powietrze”. Pytania, na które odpowiada dr inż. Daniel Markiewicz.

Pytanie: Czy przysługuje dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu „Czyste Powietrze” w opisanej sytuacji? Umowa z firmą instalacyjną była na moc 9,7 kW. Wg harmonogramu prac z umowy firma najpierw założyła jeden panel i zgłosiła do operatora systemu dystrybucyjnego, a następnie po miesiącu założyła pozostałą ilość paneli oraz zgłosiła aktualizację instalacji do OSD.

Czy przysługuje mi dofinasowania do instalacji fotowoltaicznej w ramach Czystego Powietrza

Odpowiedź: W programie „Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie dotacji na instalację PV, ale tylko pod warunkiem likwidacji w budynku starego nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i jego zezłomowanie oraz uzyskanie imiennego dokumentu jego złomowania oraz pod warunkiem zakupu i montażu nowego źródła ciepła w ramach programu. Uzyskanie dotacji na instalacje PV z programu „Czyste Powietrze” uniemożliwia uzyskanie dotacji na tę samą instalację w ramach programu „Mój Prąd” i odwrotnie.

Zarówno w programie „Czyste Powietrze”, jak i w programie „Mój Prąd” nie dotuje się rozbudowy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Dopuszczalna moc instalacji to od 2 do maksymalnie 10 KWp.

DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj