Czy ocieplenie dachu styropapą grubości 15 lub 20 cm będzie spełniało wymogi programu „Czyste Powietrze”? [cz. 26]

0

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr inż. Daniel Markiewicz odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pytania pochodzą od naszych Czytelników.

Pytanie: Czy ocieplenie dachu styropapą grubości 15 lub 20 cm będzie spełniało wymogi programu „Czyste Powietrze”?

Odpowiedź: W programie Czyste Powietrze przegroda podawana termomodernizacji musi po jej ociepleniu spełnić warunki techniczne dotyczące odpowiedniej wartości współczynnika przenikania ciepła U zgodnej z WT 2021. Dla dachów czy stropodachów jest to wartość U nie większa niż 0,15 W/(m2K). Wiele w tym przypadku zależy od samej konstrukcji danej przegrody i jej wartości współczynnika przenikania ciepła U przed ociepleniem. W niektórych przypadkach może wystarczyć założenie na stropodachu izolacji w postaci np. styropapy o grubości 15 cm, a w niektórych zastosowanie tej samej izolacji o grubości nawet 20 cm może być niewystarczające.

W tym celu powstał kalkulator do wyliczenia grubości izolacji termicznej, gdzie sam Wnioskodawca może wyliczyć odpowiednią grubość izolacji wybranego materiału na konkretną ocieplaną przegrodę. Link do kalkulatora: https://kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl/

DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.

Czy w programie Czyste Powietrze można ocieplić fundamenty?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj