Okna dachowe – wymienić czy modernizować?

0

Okna zamontowane w połaci dachowej narażone są na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, począwszy od letnich upałów poprzez intensywne ulewy, grad aż po zalegający śnieg. Ich trwałość zaprojektowana jest na kilkadziesiąt lat, ale tak jak wszystkie produkty, również okna dachowe zużywają się w trakcie eksploatacji. Nadchodzi więc moment, w którym zastanawiamy się, czy nie należy starych, wysłużonych okien dachowych wymienić na nowe.

W wielu przypadkach decyzja o wymianie starych okien na nowe będzie tą jedynie słuszną. Nie mniej jednak, w niektórych sytuacjach wymiana okna nie jest konieczna – czasami wystarczy tylko poprawić jego estetykę i właściwości termoizolacyjne. Aby jak najdłużej cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem okien dachowych FAKRO, należy co pewien czas myć je i poddawać okresowej konserwacji. Mowa tu o renowacji powłok lakierniczych, ewentualnie o wymianie pakietu szybowego czy starych uszczelek. W niektórych oknach dachowych starszej generacji można zamontować dodatkowe uszczelki obwodowe, których wcześniej nie było.

Czytaj też: Wymień stare okna dachowe i oszczędzaj na rachunkach

Renowacja powłoki lakierniczej

Firma FAKRO posiada w swojej ofercie zestawy naprawcze przeznaczone do pielęgnacji i napraw powłoki lakierniczej w zależności od rodzaju okna dachowego:

  • zestaw naprawczy XMP – przeznaczony do odnowy lub naprawy powłoki lakierniczej okna drewnianego w kolorze sosny oraz do konserwacji i smarowania jego zawiasów. Zastosowanie zestawu naprawczego wydłuża okres użytkowania okna oraz zapewnia jego właściwą pracę;
  • zestaw naprawczy XMU przeznaczony do odnowy lub napraw powłoki lakierniczej poliuretanowej okna drewnianego w kolorze białym oraz do konserwacji i smarowania zawiasów w tych oknach.

Główne zalety zestawów:

  • umożliwiają renowację lub naprawę ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej okna;
  • wydłużają żywotność okuć okna;
  • profesjonalnie dobrany skład zestawu zapewnia szybką i wygodną aplikację;
  • łatwe i wygodne w użyciu;
  • poprawiają wygląd i estetykę okna;
  • zapewniają prawidłową współpracę pomiędzy elementami okuć.

Aby przedłużyć trwałość powłok lakierniczych, należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić ich konserwację: przemyć powłokę czystą wodą lub z dodatkiem łagodnego detergentu, aby usunąć kurz, nie stosować płynów zawierających amoniak. Ewentualne miejsca uszkodzeń mechanicznych oczyścić papierem ściernym, odkurzyć i na oczyszczone miejsca nanieść dwie warstwy lakieru.

Wymiana pakietu szybowego

Jeśli konstrukcja dachu, izolacja termiczna oraz ościeżnice, ramy i okucia okien są w dobrym stanie, wystarczy wymienić w oknie dachowym jedynie pakiet szybowy na nowy, bardziej energooszczędny. Wymaga to mniejszego nakładu pracy, zarówno przy samym oknie, jak i wokół niego.

Do starszych okien proponujemy nowoczesne pakiety szybowe o wysokich parametrach izolacyjnych, które chronią przed przegrzaniem pomieszczeń w upalne dni dzięki powłoce niskoemisyjnej. Współczesne pakiety szybowe posiadają nawet kilkukrotnie lepsze współczynniki przenikania ciepła i są dużo bardziej energooszczędne (współczynnik przenikania ciepła pakietu szybowego w przedziale 0,3–0,7 W/m2·K). Wypełnione są gazem szlachetnym z powłoką niskoemisyjną. Są 3 razy cieplejsze od szyb wcześniej produkowanych. Wymiana szyby w starym oknie trwa około godzinę. Szybko i czysto zyskujemy zupełnie nową jakość termoizolacji, unikając dodatkowych prac remontowych. Koszt wymiany szyb w wielu przypadkach zwróci się nawet już po upływie kilku lat użytkowania.

W większości przypadków nie potrzebujemy dokonywać żadnych pomiarów. Do określenia wielkości szyby wystarczy numer z tabliczki znamionowej okna. Jest to szybka wymiana bez ingerencji w pokrycie dachowe i ocieplenie. Wymiana szyb możliwa jest przez cały rok.

Modernizacja produktów

Serwis firmy FAKRO może wykonać modernizację produktów, mającą na celu podniesienie parametrów technicznych już zamontowanych okien. Wykonanie tego typu usług przez profesjonalny serwis gwarantuje szybką realizację oraz pewność, że okno będzie funkcjonowało prawidłowo z zachowaniem parametrów termoizolacyjnych oraz wysokiej estetyki. Cieszmy się jak najdłużej bezawaryjnym i komfortowym użytkowaniem okien dachowych FAKRO!

Źródło: FAKRO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj