Czy program Czyste Powietrze obejmuje domy wybudowane w 2018 r.? [cz. 17]

1

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pytania, na które odpowiada dr inż. Daniel Markiewicz, pochodzą od naszych Czytelników i zostały przesłane za pomocą strony www.termomodernizacja.org oraz za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.


Pytanie: Posiadam domek, który był wybudowany w 2018 r. Chciałem zapytać, czy mogę się starać o jakieś dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”?


Odpowiedź Eksperta: Budynek mieszkalny wybudowany i oddany do użytku zgodnie z projektem budowlanym w 2018 r. zapewne nie wymaga wykonania dodatkowej termomodernizacji czy wymiany źródła ciepła.

W związku z powyższym, choć taki budynek nie jest wyłączony całkowicie z dofinansowania w ramach obecnego programu “Czyste Powietrze” najprawdopodobniej nie będzie kosztów kwalifikowanych, związanych z wymianą źródła ciepła, czy wykonaniem termomodernizacji, które mogłyby być sfinansowane dla tego budynku.

Kosztem kwalifikowanym w takim przypadku może być montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także zakup i montaż kolektorów słonecznych lub mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale tylko w ramach niskoprocentowej pożyczki.


DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony termomodernizacja.org. Wszelkie pytania związane z przetwarzaniem przez nas Państwa danych można kierować do naszego administratora stron www pod adresem: odo@medium.media.pl Dane są chronione zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie. Ewentualnie podane w zapytaniu Dane Osobowe nie będą publikowane na stronie termomodernizacja.org. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać odpowiedź drogą mailową, prosimy o zaznaczenie tego w treści pytania oraz podanie właściwego adresu e-mail.

1 KOMENTARZ

  1. Jeśli pozwolenie na budowę było wydane do końca 2013 r. I dom jest nie ocieplony, to tak. Pod warunkiem spełnienia kryteriów dochodowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj