Rynek urządzeń grzewczych w Polsce w 2022 r. – raport SPiUG

0

Przedstawiamy kolejny doroczny raport branżowy dotyczący rozwoju rynku urządzeń grzewczych w Polsce.

Rynek indywidualnych urządzeń grzewczych w Polsce należy do grupy jednych ze znaczących rynków w tej branży w Europie. Po dynamicznym rozwoju w poprzednich latach i pewnych zachwianiach w 2022 r. branża nadal ma duże możliwości rozwoju.

Rok 2022 był dosyć trudnym rokiem dla branży instalacyjno-grzewczej. Chodzi tu o sytuację na arenie międzynarodowej i gospodarczej spowodowanej konfliktem za naszą wschodnią granicą. Przełożyło się to na duże skoki cenowe wszystkich nośników energii oraz obawy o ich dostępność przed nadchodzącą zimą 2022/2023. Niebezpieczna była także rosnąca w szybkim tempie inflacja. Z drugiej strony rozwój budownictwa mieszkaniowego, który napędza zapotrzebowanie na urządzenia i elementy wykorzystywane w instalacjach grzewczych, zaczął tracić swoją dynamikę i szereg inwestycji wstrzymano. W 2022 r. odczuwaliśmy zjawiska, które będą miały wpływ na rozwój rynku urządzeń grzewczych w niedalekiej przyszłości. Problemy z realizacją dostaw na początku 2022 r. wynikały nie tylko ze zwiększonego zapotrzebowania na produkty końcowe. Były spowodowane przede wszystkim zaburzeniem łańcucha dostaw i dostępności surowców oraz podzespołów niezbędnych do produkcji tych urządzeń.

Pod koniec roku stany magazynowe się w większości przypadków odbudowały. W ubiegłym roku widać było także duży wpływ drastycznej podwyżki nośników energii, spowodowany spekulacją i paniką u rządzących, którzy kupowali gaz i węgiel po znacznie zawyżonych cenach, ale również u odbiorców końcowych, którzy przy wyborze urządzeń grzewczych kierowali się opinią mediów, zamiast swoimi możliwościami oraz wiedzą ekspertów z dziedziny instalacji i systemów grzewczych.

Autor: Janusz Starościk, SPIUG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj