Korzyści z ocieplenia domu

0

Remontujesz swój dom? Odpowiednia izolacja budynku to długoterminowe korzyści dla portfela, zdrowia i bezpieczeństwa całej rodziny. Zobacz, jak ocieplenie domu wełną skalną wpływa na komfort codziennego życia.

Co można zyskać dzięki kompleksowej termomodernizacji budynku?

  • Obniżenie rachunków za ogrzewanie

Jednym z największych problemów inwestorów indywidualnych są wysokie koszty ogrzewania. Czy wiesz, że mogą one stanowić nawet 3/5 wszystkich kosztów przeznaczonych na utrzymanie domu? Według raportu „6 Paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju”, aż 65 proc. domów jednorodzinnych w Polsce wybudowano przed 1989 rokiem, a wiele z nich do tej pory nie zostało ocieplone. Oznacza to, że w sezonie grzewczym portfele wielu Polaków boleśnie odczuwają każdy spadek temperatury.

„Z przeprowadzonych przez ekspertów analiz wynika, że kompleksowe ocieplenie budynku połączone z wymianą kotła, pozwala obniżyć koszty ogrzewania nawet o 5 tys. zł w skali roku. Taka oszczędność jest możliwa, gdy do izolacji użyty zostanie wysokiej jakości materiał, taki jak wełna skalna. Wówczas można znacząco ograniczyć utratę ciepła z domu” – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmie ROCKWOOL Polska.

  • Walka ze smogiem

Smog wytwarzają głównie samochody i wielkie fabryki? Nic bardziej mylnego! Jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, głównym źródłem smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnego ogrzewania nieocieplonych domów jednorodzinnych. Według raportu ISECS, ogrzewanie polskich domów odpowiada aż za 40 proc. produkcji pyłu zawieszonego PM10 oraz 78 proc. szkodliwego dla zdrowia benzo(a)pirenu.

„Ocieplenie domu to pierwszy krok w stronę redukcji smogu. Szacuje się, że gdyby w Polsce udało się przeprowadzić pełną modernizację nieefektywnych energetycznie budynków jednorodzinnych, moglibyśmy zredukować całkowitą emisję benzo(a)pirenu o 44 proc., pyłów PM2,5 o 22 proc. i pyłów PM10 o 23 proc. w skali kraju. Każdy ocieplony dom to istotna cegiełka w walce o czyste powietrze” – mówi Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska.

  • Troska o zdrowie

Czy wiesz, że mikroklimat, czyli warunki cieplne występujące w domu, mają ogromny wpływ na stan zdrowia jego mieszkańców? W nieocieplonym domu trzeba dużo więcej energii, by ogrzać pomieszczenia, dlatego powietrze wewnątrz częściej jest przesuszone i pełne drobnoustrojów. Powoduje to słabszą odporność organizmu, wzrost zachorowań na grypę czy inne infekcje górnych dróg oddechowych (np. zapalenie zatok), zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Takie warunki mieszkaniowe mogą przyczyniać się do rozwoju chorób przewlekłych, takich jak alergia wziewna albo skórna lub astma. Odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych i dachu zapewnia stałą, optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Zapobiega wychładzaniu czy nadmiernemu przegrzewaniu się pomieszczeń, a także pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza.

  • Ochrona domu przed pożarem

Co roku w wyniku pożarów w Polsce traci życie kilkaset osób. W naszych domach jest coraz więcej sprzętów elektronicznych i łatwopalnych substancji syntetycznych, a więc mamy mniej czasu na ewakuację niż jeszcze 50 lat temu. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale ocieplenie domu może pomóc nie tylko w odpowiednim regulowaniu temperatury w pomieszczeniach, ale także ochronić konstrukcję budynku przed pożarem. Wełna skalna jest odporna na działanie temperatur do 1000ºC, posiada najwyższą klasę reakcji na ogień – A1. Taka izolacja w pełni zabezpiecza elementy budowlane przed ogniem. Dodatkowo w trakcie pożaru nie wydziela się toksyczny dym, a to najczęstsza przyczyna śmierci w wyniku pożaru, nie tworzą się też gorące krople.

„Dzięki zastosowaniu odpornej na działanie ognia izolacji z wełny skalnej konstrukcja budynku dłużej może zachować nośność ogniową. Materiał ten dobrze chroni przegrody zewnętrzne i sprawia, że ciepło nie przenika łatwo przez przegrody budowlane, co przekłada się na zachowanie trwałości konstrukcji budynku” – mówi Tomasz Kwiatkowski.

Lepsza ochrona pożarowa domu to gwarancja, że nasza rodzina jest bezpieczna.

  • Izolacja od hałasu

Nawet, jeśli mieszkamy poza miastem, nie zawsze można liczyć na ciszę i spokój. Głośni sąsiedzi, weekendowe imprezy czy huk dobiegający z ulic szybkiego ruchu to tylko niektóre przykłady męczących odgłosów. W domu zaś może przeszkadzać nam tupanie i odgłosy uderzeniowe, jeśli mamy dom z poddaszem użytkowym. Dobra izolacja budynku zapewnia nie tylko ochronę przed hałasem wewnątrz domu, ale także skutecznie wytłumia dźwięki dochodzące z zewnątrz. Dzięki ociepleniu można mieć poziom akustyczny jak w filharmonii i usłyszeć spadającą szpilkę! Testy ekspertów wykazały, że płyty z wełny skalnej o grubości 100 mm są w stanie pochłonąć ponad 90% energii akustycznej, która pada na ich powierzchnię. Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji każdy inwestor indywidualny może cieszyć się ciszą w swoim domu.

  • Ochrona przed grzybami i pleśnią

Woda i wilgoć to najwięksi wrogowie konstrukcji budowlanych. Dlatego też ważne jest, by materiał użyty do izolacji posiadał właściwości hydrofobowe – a więc był trudny do namoczenia. Takie cechy ma wełna skalna: nie chłonie wilgoci z powietrza, dzięki czemu woda spływa po powierzchni izolacji i nie wnika do jej wnętrza, a wewnętrzne warstwy ścian nigdy nie są zawilgocone i nie stanowią pożywki dla rozwoju pleśni. To niezwykle istotna korzyść płynąca z ocieplenia, gdyż zwalczenie grzybów i drobnoustrojów jest czasochłonne i kosztowne. Pleśń jest także zagrożeniem dla zdrowia: może doprowadzić do powstawania infekcji skórnych, zapalenia stawów, działa też drażniąco na oczy. Dobra izolacja zapewni w pomieszczeniach właściwy mikroklimat.

  • Spokój i komfort na lata

Raz przeprowadzona termomodernizacja to spokój i komfort na wiele lat. Dlatego warto wybrać trwały materiał izolacyjny wysokiej jakości. Wełna skalna jest w stanie zachować swoje właściwości przez ponad 55 lat użytkowania. Materiał pochodzi w pełni z naturalnych surowców, nie odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych i może zapewnić niezmiennie skuteczną izolację termiczną, co przekłada się na odpowiedni komfort cieplny o każdej porze roku przez długi czas.

Źródło: ROCKWOOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj