Czyste Powietrze – komu przysługuje dofinansowanie?

0
Fog, smoke, smog and air pollution, Serbia, Valjevo city, Europe

Nowa odsłona rządowego programu „Czyste Powietrze”, który ruszył we wrześniu 2018 r., miała zostać uruchomiona na przełomie marca i kwietnia tego roku. Jednak ze względu na obowiązujący w Polsce stan epidemii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przesunął termin jej otwarcia. Jak podaje Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, pierwsze wnioski będzie można składać od 15 maja tego roku. Celem programu jest zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne, dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć modernizacyjnych.

Zmiany w programie dotyczą m.in. kryteriów i wysokości finansowania. Wyróżnione będą dwa poziomy finansowania w zależności od poziomu dochodów beneficjenta:

  1. Podstawowy poziom dofinansowania
    Dotyczy osób, będących właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego, o podstawie opodatkowania za ubiegły rok poniżej 100 tys. zł. Kwota dochodu deklarowana będzie poprzez oświadczenie wnioskodawcy. Poziom dotacji w tym przypadku wynosi maksymalnie 20 tys. zł. i może być powiększony o bonus klimatyczny do 5 tys. zł (zależny od emisyjności źródła) oraz o dotację w ramach programu „Mój Prąd” w wysokości 5 tys. zł na mikroinstalację fotowoltaiczną.
  2. Zwiększony poziom dofinansowania
    Dotyczy osób, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego wynosi mniej niż 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Warunkiem przyznania dofinansowania jest przedłożenie zaświadczenia o dochodzie, wydawanego przez miejskie lub gminne ośrodki pomocy społecznej. Poziom dotacji w tym przypadku wynosi maksymalnie 32 tys. zł i może być powiększony o dotację w programie „Mój Prąd” w wysokości 5 tys. zł.

Dowiedz się więcej o: Akademii Czystego Powietrza

Minimalna kwota dofinansowania w obu grupach to 3 tys. zł., chyba że w zakresie przedsięwzięcia jest zakup i montaż źródła ciepła.
Warto wspomnieć, że mieszkańcy gmin, które biorą udział w programie „Stop smog”, mogą ubiegać się o finansowanie przedsięwzięć termomodernizacyjnych nawet do 100% ich wartości. Program jest skierowany do osób, dotkniętych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Przedsięwzięcia są finansowane ze środków publicznych – gmina zapewnia 30% wkładu własnego, a pozostała część (70%) jest finansowana z budżetu państwa. Niestety na razie udział w programie wzięło zaledwie kilka gmin w Polsce. Dofinansowaniu z programu „Czyste Powietrze” nie podlega przedsięwzięcie, na które otrzymano pomoc w ramach programu „Stop smog”.

Autor: Nicola Hariasz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj