Wymień stare okna dachowe i oszczędzaj na rachunkach

0

Okna dachowe już od wielu lat doskonale sprawdzają się w dachach na całym świecie. Dostarczają naturalne światło i świeże powietrze na poddasze, poprawiają komfort życia mieszkańców. Po wielu latach użytkowania nadchodzi jednak pora, aby wysłużone okna dachowe wymienić na nowe, ponieważ nie spełniają już one ani naszych oczekiwań, ani obowiązujących norm, szczególnie w zakresie termoizolacji.

Kiedy powinniśmy wymienić okno dachowe?

Oto kilka przykładów sytuacji, które potwierdzają, że nadszedł czas na wymianę okna dachowego: rama okienna zmieniła swój wygląd, zauważalne są ubytki lakieru, okna mają kiepską estetykę, czasem nawet z widocznymi śladami pleśni, odczuwamy nieprzyjemny chłód w pomieszczeniu w okresie zimowym, albo wnętrza nadmiernie nagrzewają się podczas upalnych dni, na szybach nadmiernie skrapla się para wodna i skropliny ściekają na ramę okna i ścianę. A może po prostu chcemy zmienić okno dachowe np. na klapowe, wyłazowe czy balkonowe lub zwiększyć swoje bezpieczeństwo na poddaszu stosując nowe okna z systemem topSafe, czy też poprawić komfort akustyczny pomieszczenia.

Czytaj też: Okna dachowe – wymienić czy modernizować?

Dlaczego wymieniamy okna dachowe?

Przytoczmy więc kilka argumentów potwierdzających konieczność wymiany okien dachowych:

 • nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjnych – współczesne okna dachowe podążają za szybko zmieniającymi się przepisami budowlanymi i spełniają wymagania w zakresie energooszczędności. To kluczowa wartość, więc decyzja o wymianie starych okien na nowe, które nie gwarantują uzyskania obowiązujących dzisiaj parametrów termoizolacyjnych, byłaby decyzją nieuzasadnioną ani ekonomicznie, ani logicznie;
 • były nieprawidłowo eksploatowane – w pomieszczeniach o niesprawnej wentylacji może panować podwyższony poziom wilgoci, który negatywnie wpływa m.in. na stan okien dachowych. Sprawnie działająca
  wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna umożliwiają usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, co pozwala ograniczyć ewentualne zjawisko kondensacji na oknach dachowych;
 • zużyły się podczas użytkowania – okna zamontowane w połaci dachowej narażone są na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych, trwałość zaprojektowana jest na kilkadziesiąt lat i jak wszystkie produkty, również okna dachowe zużywają się w trakcie eksploatacji;
 • technologia produkcji okien dachowych zmieniła się na przestrzeni czasu – stosowane obecnie parametry i rozwiązania techniczne są na dużo wyższym poziomie, poprawiając energooszczędność i bezpieczeństwo okien dachowych. Okna FAKRO jako jedyne na rynku otrzymały niemiecki certyfikat bezpieczeństwa TÜV.

Jak wymieniamy okna dachowe?

Są trzy główne sposoby, by wymienić stare okna dachowe na nowe:

 • Wymiana okien dachowych bez naruszania szpalet. Jeżeli konstrukcja dachu oraz izolacja termiczna są w dobrym stanie, łatwo i w miarę szybko można wymienić okna dachowe bez ingerencji we wnękę wykończeniową wokół okna (szpaletę).
 • Wymiana okien dachowych z częściowym naruszaniem szpalet. Sposób ten stosuje się, gdy chcemy zmienić głębokość montażu okna względem pokrycia dachowego. Obniżony montaż okna na głębokości „V” gwarantuje lepsze parametry termoizolacyjne. W takim przypadku możemy wymienić okna dachowe, zastosować standardowe kołnierze uszczelniające z oferty FAKRO, dokładnie zaizolować termicznie okno. Szczeliny powstałe pomiędzy górą i dołem ościeżnicy a szpaletą zasłaniamy dodatkowymi listwami maskującymi.
 • Powiększenie otworu okiennego lub zastosowanie innego rozwiązania – wymiana okien, szpalet, izolacji wokół okien. Jeśli jest taka możliwość, prace obejmują powiększenie otworu okiennego, a następnie montaż większego okna ze standardowej oferty wraz ze szpaletą. Można też zastosować inne rozwiązanie – okno uchylno-obrotowe o podwyższonej osi obrotu, wyłazowe czy balkonowe. Wymieniając okno dachowe, należy w każdym przypadku zadbać o wykonanie dobrej izolacji termicznej i akustycznej wokół okna. Zmieniając rozmiar istniejącego okna, warto pamiętać, że może konieczne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę.

Jak wymienić okno dachowe bez naruszania szpalet?

Pewnie wielu inwestorów obawia się bałaganu towarzyszącego wymianie okien dachowych oraz konieczności przeprowadzania napraw. Niepotrzebnie, gdyż wymianę okna dachowego można przeprowadzić bez naruszania szpalety, czyli bez ingerowania w zabudowę wokół okna. Poddasze nie zostanie zakurzone, a sam proces przebiegnie szybko i sprawnie. Z punktu widzenia inwestora, taki sposób jest w większości przypadków optymalny – klient otrzymuje nowe, energooszczędne okna dachowe, a prace remontowe na poddaszu ograniczone są do minimum. W taki sposób można wymienić okna każdego producenta na nowe, energooszczędne okna FAKRO.

Aby wymienić okno bez naruszania szpalet, najlepiej wybrać okno FAKRO idealnie dopasowane rozmiarem oraz rozstawem rowków szpaletowych do istniejącego okna dachowego i wnęki okiennej. Polecamy trzyszybowe, energooszczędne okna aluminiowo-tworzywowe, oferowane w dwóch wariantach:

 • jeśli posiadasz stare okna dachowe FAKRO, wymień je na nowe okna aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 w wersji RENO;
 • jeśli posiadasz stare okna dachowe innych producentów, wymień je na nowe okna aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 w rozmiarze starego okna.

Okna aluminiowo-tworzywowe PTP-V U4 RENO oraz PTP-V U4 polecane są do wszystkich pomieszczeń na poddaszu, nawet tych o podwyższonej wilgotności – łazienek czy kuchni. Okna aluminiowo-tworzywowe produkowane są w kolorze białym oraz w okleinie złotego dębu (GO) oraz sosny (PI) lub antracytu (AN).

Do nowych okien najlepiej zastosować specjalny kołnierz uszczelniający EHU-AT Thermo z dodatkową termoizolacją. Kołnierz uniwersalny do pokryć profilowanych umożliwia regulację i dopasowanie go do głębokości osadzenia okna, wynikającej z montażu na istniejących szpaletach. Modernizując dach często wymienia się łaty oraz kontrłaty na grubsze. Zdarza się też, że stare okna nie zawsze były montowane zgodnie z instrukcją i mogą mieć zróżnicowaną głębokość montażu – w takim przypadku kołnierz regulowany także jest przydatny. Również przy kompleksowej termomodernizacji dachu często stosuje się inną grubość łat oraz kontrłat. W takim przypadku okno będzie zamontowane wyżej w odniesieniu do szpalety. Aby uzupełnić powstałą przestrzeń, można zastosować dedykowaną nakładkę na ościeżnicę XG.

Wymiana starego okna dachowego na nowe krok po kroku

 1. Demontaż istniejącego pokrycia wokół okna oraz kołnierza uszczelniającego.

2. Demontaż starego okna. Na tym etapie pracy dekarz lub monter musi szczególnie uważać, by nie uszkodzić szpalet (sprawdzić, czy szpaleta nie jest przykręcona do okna). W przypadku, gdy połączenie było wykonane akrylem, trzeba go ostrożnie odciąć.

Demontaż starego okna
Docieplenie istniejących szpalet

3. W razie potrzeby wykonujemy docieplenie istniejących szpalet. Idealnym materiałem jest wełna owcza (warkocz docieplający XWW), która ma bardzo dobre parametry termoizolacyjne i akustyczne.

4. Następnie montowana i poziomowana jest ościeżnica nowego okna, montuje się też izolację termiczną z wełny owczej wokół okna oraz pomiędzy łatami.

5. W kolejnych krokach montowany jest kołnierz paroprzepuszczalny. Kompleksowym rozwiązaniem oferowanym przez FAKRO jest zestaw termoizolacyjny XDP, który zawiera: bloki z wełny owczej, warkocz z wełny owczej, kołnierz paroprzepuszczalny oraz taśmę jednostronnie klejącą.

Montaż kołnierza paroprzepuszczalnego
Montaż kołnierza uszczelniającego

6. Na końcu kolej na montaż kołnierza uszczelniającego i uzupełnienie pokrycia dachowego. Do montażu okna bez naruszania szpalet przeznaczony jest kołnierz uniwersalny o regulowanej wysokości montażu EHU-AT Thermo, ze względu na konieczność dopasowania głębokości montażu nowego okna do starego.

Uszczelnienie połączeń

7. Pozostaje już tylko ponownie uszczelnić połączenia pomiędzy ościeżnicą a szpaletą, np. akrylem, i jeśli zachodzi taka konieczność, przemalować szpalety wokół okien.

Uwaga! Niniejsze instrukcja przedstawia poglądową wymianę okna. W przypadku niejasności czy wątpliwości, zawsze należy stosować się do instrukcji montażu konkretnego produktu.

Co zyskamy wymieniając okna dachowe na nowe?

 • niższe rachunki za ogrzewanie. Nowe okna są energooszczędne – posiadają co najmniej 3 szyby, a dodatkowo kołnierz uszczelniający w wersji Thermo oraz kołnierze izolacyjne poprawią energooszczędność całego poddasza,
 • świeże powietrze. Współczesne okna dachowe posiadają nawiewniki, zapewniające świeże powietrze na poddaszu bez wychładzania go. Ograniczają też koszty ogrzewania podczas zimnych dni. Opatentowany system wzmocnienia konstrukcji okna topSafe poprawia bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe,
 • wyjątkową estetykę. Okna dachowe FAKRO wykonane są z naturalnego drewna lub tworzywa.
  Idealnie łączą w sobie jakość, ergonomię i estetykę. Do wyboru mamy trzy technologie wykończenia drewna, trzy kolory profili PVC i trzy kolory zewnętrznego oblachowania,
 • zdrowy klimat i lepsze samopoczucie. Konstrukcja nowoczesnych okien dachowych zapewnia więcej naturalnego światła, które ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, poprawia koncentrację i zdolność uczenia się,
 • możliwość stworzenia inteligentnego domu. Zarówno okna dachowe, jak i akcesoria w wersji Z-Wave lub Wi-Fi mogą być sterowane pilotem lub przez aplikację ze smartfona. Wymieniając okna na poddaszu, możemy stworzyć inteligentny dom, lub zintegrować okna z już istniejącymi rozwiązaniami smart home.

Jak sprawnie wymienić stare, wysłużone okna dachowe na nowe energooszczędne okna FAKRO?

Wystarczą trzy proste kroki:

 1. Wypełnij formularz na stronie internetowej www.fakro.pl, podając szczegółowe informacje o posiadanych oknach dachowych, które chcesz wymienić.
 2. Konsultant FAKRO pomoże Ci w doborze właściwych okien dachowych. Do twojej dyspozycji są nasze
  wyszukiwarki internetowe, za pomocą których znajdziesz dystrybutora i fachowca do wymiany okien.
 3. Dużym wsparciem w termomodernizacji obejmującej wymianę okien dachowych są rządowe programy proekologiczne, takie jak „Czyste Powietrze”. Można też skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Postaraj się o dofinansowanie na wymianę okna i ciesz się ciepłym, zdrowym, komfortowym poddaszem.

Autor: FAKRO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj