Płyty i akcesoria Rigips – jak prawidłowo zabudować poddasze

0
jak zabudować poddasze
jak zabudować poddasze

Prawidłowa zabudowa poddasza to większy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale także mniejsza ilość energii potrzebna do jego ogrzania, co przekłada się na niższe wydatki. Obok ekonomicznego ma to również bardzo ważny, ekologiczny aspekt. Mniej wyprodukowanego ciepła to niższy ślad węglowy i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Jakie produkty spełniają wszystkie wymagania stawiane tego rodzaju zabudowie?

Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domów z poddaszem użytkowym, które wykorzystują do celów mieszkaniowych, aranżując dodatkowe pokoje dla gości czy sypialnie. Aby jednak taka przestrzeń zapewniała mieszkańcom taki sam komfort, jak niższe kondygnacje budynku, do jej wykończenia należy wykorzystać materiały budowlane odznaczające się dobrymi właściwościami termicznymi i izolacyjnymi, wysokimi walorami estetycznymi, a także klasą odporności ogniowej zgodną z Warunkami Technicznymi REI 30. Doskonale w tej roli sprawdzą się ogniochronne płyty g-k Rigips 4PRO Fire+ typ DF, profile i wieszaki Rigistil oraz masy szpachlowe i akcesoria Rigips, które spełniają najwyższe standardy jakości, będąc gwarantem trwałej, wytrzymałej i bezpiecznej zabudowy.

O czym należy pamiętać aranżując poddasze?

Ze względu na warunki panujące na poddaszu to właśnie ono w całym budynku jest najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W upalne dni dach nagrzewa się nawet do 60ºC, więc w pomieszczeniach znajdujących się na najwyższej kondygnacji budynku może panować bardzo wysoka temperatura. W miesiącach jesiennych i zimowych problemem są z kolei deszcz i śnieg, które podczas topnienia mogą narażać przestrzeń pod dachem na działanie wilgoci. Silny wiatr, grad, a także hałasy dobiegające z zewnątrz niezwiązane z pogodą, np. odgłosy przelatujących samolotów – będą natomiast problematyczne dla osób, które cenią sobie spokój i ciszę. Podczas wybierania materiałów budowlanych do wykończenia poddasza należy pamiętać także o tym, że przez dach wytracane są ogromne ilości energii cieplnej. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby do wykończenia tak wymagającej przestrzeni wykorzystać produkty, które zapewnią domownikom odpowiednią izolację termiczną. Powinny one również gwarantować bezpieczeństwo przeciwpożarowe. W polskich realiach konstrukcja dachu skośnego prawie zawsze wykonana jest z drewna, które jest materiałem palnym. Dlatego tak istotne jest, aby poddasze odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem ognia.

Materiały do zadań specjalnych

Do zabudowy poddasza doskonale sprawdzą się płyty g-k Rigips, które wraz z całym systemem do zabudowy, spełniają warunki dotyczące ochrony przed działaniem ognia. Są one lekkie, a ich obróbka i montaż wyjątkowo łatwe. Ponadto nie wymagają one dodatkowego wyrównywania, co zdecydowanie przyśpiesza prace wykończeniowe. Sucha zabudowa Rigips wraz z profilami stalowymi i wieszakami Rigistil tworzy kompletny system montażowy idealnie nadający się do tak wymagających stref, jak poddasza. Akcesoria Rigistil gwarantują maksymalną sztywność i trwałość wykonanych z nich konstrukcji, a dzięki pokryciu ich specjalną powłoką można stosować je w środowisku o kategorii korozyjności C1/C2. Wybór wieszaków Rigistil umożliwia zastosowanie wełny mineralnej o odpowiedniej grubości, co przekłada się na większy komfort termiczny w pomieszczeniu.

Jak zabudować poddasze z użyciem konstrukcji z płyt g-k Rigips i akcesoriów Rigistil?

Prawidłowa zabudowa poddasza to większy komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, ale także mniejsza ilość energii potrzebna do jego ogrzania, co przekłada się na niższe wydatki. Obok ekonomicznego ma to również bardzo ważny, ekologiczny aspekt. Mniej wyprodukowanego ciepła to niższy ślad węglowy i przeciwdziałanie zmianom klimatu. Jakie produkty wybrać, by spełniały wszystkie wymagania stawiane tego rodzaju zabudowie?

Pracę nad zabudową poddasza należy rozpocząć od wzniesienia konstrukcji nośnej, na której następnie zamontowane zostaną płyty g-k. Początek prac stanowi wyznaczenie płaszczyzny przyszłej zabudowy poprzez wytrasowanie jej przebiegu na ścianach, pod krokwiami i jętkami, a także na ścianie kolankowej, uwzględniając grubość przyszłej izolacji z wełny mineralnej ISOVER.

Następnie wyznaczamy punkty mocowań wieszaków dla profili nośnych C Rigistil. Pamiętając, że skrajne wieszaki nie mogą znajdować się dalej niż 15 cm od krawędzi zabudowy. Kolejne montujemy w rozstawach max co 40 cm.

Następnym krokiem jest podklejenie profili obwodowych Rigistil z użyciem uszczelniającej taśmy piankowej i ich montaż do ścian, zgodnie z wcześniej wytrasowanym przebiegiem zabudowy. W dalszym etapie prac można rozpocząć montowanie profili nośnych, które wyznaczą płaszczyznę.

Po stworzeniu konstrukcji nośnej ważnym krokiem jest położenie izolacji z wełny mineralnej. Pierwszą warstwę wełny montujemy między krokwiami, a następnie, poprzecznie do niej, montujemy drugą warstwę wełny, między profilami.

Po zamontowaniu wełny możemy przystąpić do montażu paroizolacji na profilach nośnych, używając do tego celu dwustronnej taśmy. Paroizolację uszczelniamy dedykowanymi taśmami i uszczelniaczami.

Teraz możemy przystąpić do montażu płyt g-k. Samo płytowanie nie jest zadaniem skomplikowanym – należy dociąć płyty Rigips na odpowiedni wymiar i przykręcić je do wcześniej wykonanej konstrukcji z profili.

Po ich zamocowaniu łączenia płyt należy zaspoinować masą szpachlową konstrukcyjną Rigips VARIO, a następnie wykonać szpachlowanie finiszowe masą Rigips Premium Light. Po nałożeniu warstwy finiszowej nadmiar materiału należy zeszlifować papierem ściernym i powierzchnię zagruntować, aby przygotować ją do malowania farbą.

Zobacz film >>

Źródło: Rigips

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj