Ulga podatkowa na termomodernizację

0

Od stycznia 2019 r. obowiązuje znowelizowana Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wprowadzająca ulgę podatkową, zwaną termomodernizacyjną, dla właścicieli domów jednorodzinnych.

Przepisy przewidują wprowadzenie zmian w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), zwaną ustawą o PIT, oraz w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU z 2017 r., poz. 2157, z późn. zm.), zwaną ustawą o ryczałcie.

Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa?

Poprawa jakości powietrza w Polsce i ograniczenie smogu to nadrzędne cele przedłożonego projektu ustawy. Istniejące już instrumenty walki ze smogiem (premia termomodernizacyjna, stanowiąca 20% kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, i dopłaty z NFOŚiGW) okazały się niewystarczające. Wsparciem państwa mają zostać objęte również domy jednorodzinne. Ustawodawca liczy, że ulga termomodernizacyjna zachęci ich właścicieli do zmniejszenia zużycia energii do ogrzewania budynków i unowocześniania systemów grzewczych.

Jakie przedsięwzięcia obejmie ulga?

Zaproponowana w projekcie ustawy ulga termomodernizacyjna, która  obowiązuje od 1 stycznia 2019 r., obejmie ocieplanie budynków jednorodzinnych oraz wymianę kotłów na paliwo stałe. Efektem tych przedsięwzięć ma być zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz systemów ogrzewania domów jednorodzinnych.

Dla kogo ulga termomodernizacyjna?

Z ulgi termomodernizacyjnej będą mogli skorzystać podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będący właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, ponoszący wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Ulga ta nie będzie jednak przysługiwała tym podatnikom, którzy korzystali z innych form pomocy państwa na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, np. z dotacji NFOŚiGW.

Wymagane dokumenty

Projekt ustawy zakłada, że wydatki będą musiały być udokumentowane fakturami, wystawionymi wyłącznie przez tych podatników VAT, którzy nie korzystają ze zwolnienia z tego podatku. A ulga termomodernizacyjna będzie odliczana w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniesiono wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne.

Jak wysoka może być ulga termomodernizacyjna?

W projekcie ustawy przyjęto założenie, że uzyskanie ulgi termomodernizacyjnej będzie uwarunkowane zrealizowaniem w całości wybranego przez podatnika wariantu przedsięwzięcia. Limit odliczenia to 23% wydatków, ale ogólna kwota nie może przekroczyć 53 tys. zł. Aby uzyskać ulgę w tej wysokości, wydatki na termomodernizację muszą wynieść prawie 230,5 tys. zł. Ustalono też granicę czasową na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, objętego ulgą podatkową, a mianowicie trzy kolejne lata.

Zobacz: Jakie materiały i usługi można odliczyć od podatku?

Minister Inwestycji i Rozwoju opublikował wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług objętych ulgą termomodernizacyjną.

Źródło: www.legislacja.rcl.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj