Czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? Regulacje dotyczące obowiązujących wymogów w zakresie robót budowlanych polegających na docieplaniu budynków wielokrotnie się zmieniały. Obecnie, zgodnie z przepisem art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane, wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę, niemniej zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2c Prawa Budowlanego docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej będzie to starosta).
Niedokonanie zgłoszenia będzie równoznaczne z samowolą budowlaną, z wszelkimi tego konsekwencjami, również w zakresie opłat legalizacyjnych. Opłaty legalizacyjne dla robót wykonanych bez zgłoszenia do odpowiedniego organu mogą wynosić od 2500 do 5000 zł.
Zgłoszenia będą też wymagać niektóre prace remontowe, np. wymiana pokrycia dachowego, instalacji grzewczej czy wodnej bądź montaż na budynku urządzeń o wysokości ponad 3 m.
Sprawdź, ile kosztuje termomodernizacja domu jednorodzinnego
Pozwolenia na budowę wymagać będą natomiast także wszelkie przebudowy w obiekcie budowlanym. Z uwagi na mnogość ustawowych reguł i wyjątków, rozstrzygnięcie, które z prac budowlanych przeprowadzanych w ramach termomodernizacji mogą odbywać się bez wiedzy i zgody odpowiednich organów, wymaga każdorazowo indywidualnego zbadania.
[…] Dowiedz się, czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę? […]