Termomodernizacja – definicje, działania, korzyści

0
Termomodernizacja domu - poznaj definicję, działania i korzyści

Termomodernizacja to szereg działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku przez wyeliminowanie lub ograniczenie strat ciepła przez przegrody. Pozwala to zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia.

Warunkiem prawidłowo przeprowadzonej kompleksowej termomodernizacji jest wykonanie audytu energetycznego. Szczegółowa analiza wskaże optymalny pod kątem energetycznym oraz ekonomicznym zakres działań termomodernizacyjnych. Dobrze zaplanowane działania pozwolą zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w budynku.

Efekt ten można osiągnąć m.in. po dodatkowym ociepleniu budynku, wymianie nieszczelnej stolarki otworowej, a następnie usprawnieniu systemu grzewczego i instalacji ciepłej wody.

Dlaczego warto poddać dom jednorodzinny kompleksowej termomodernizacji?

Dzięki termomodernizacji budynków, oprócz niższych rachunków za energię, ogranicza się spalanie paliw grzewczych. Tym samym zmniejsza się emisja gazów cieplarnianych i poziom zanieczyszczenia powietrza, którym wszyscy oddychamy. W ten sposób dbamy o zdrowie nasze, domowników oraz osób w najbliższym otoczeniu. Jest to także wyraz troski o środowisko naturalne. Poprawiają się też warunki użytkowania budynku i komfort cieplny we wnętrzach.

Czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne?

Termomodernizacja obejmuje zbiór działań polegających na:

  • ociepleniu ścian, dachów i stropodachów, stropów nad piwnicami oraz podłóg materiałami o lepszych właściwościach izolacyjnych;
  • wymianie okien i drzwi zewnętrznych na bardziej energooszczędne;
  • likwidacji indywidualnych źródeł ciepła wraz z budową przyłącza do systemu ciepłowniczego, w wyniku czego zmniejszają się koszty pozyskania ciepła dostarczanego do budynków;
  • modernizacji źródeł ciepła z uwzględnieniem możliwości zastosowania kogeneracji;
  • modernizacji systemów HVAC (ciepło, wentylacja i klimatyzacja) z uwzględnieniem zastosowania rekuperacji energii;
  • optymalizacji instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, dzięki czemu zmniejsza się zapotrzebowanie na energię;
  • modernizacji wewnętrznej instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnętrznego;
  • wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii na potrzeby własne budynku, instalacji systemów monitoringu i zarządzania energią.

Zobacz, ile tak naprawdę kosztuje termomodernizacja domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj