Czy koszty poniesione przed akceptacją wniosku zostaną zakwalifikowane do dofinansowania? [cz. 9]

0

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pytania, na które odpowiada dr inż. Daniel Markiewicz, pochodzą od naszych Czytelników i zostały przesłane za pomocą strony www.termomodernizacja.org oraz za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.


Pytanie: Jeśli złożę wniosek o dofinansowanie na wymianę okien np. w sierpniu, a okna chcę założyć we wrześniu, to czy ta faktura będzie brana pod uwagę, czy należy czekać na zaakceptowanie wniosku?

Odpowiedź Eksperta: Zgodnie z zapisami w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze” rozpoczęcie przedsięwzięcia objętego dofinansowaniem, rozumiane, jako poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data wystawienia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego), może nastąpić od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie (z wyłączeniem dokumentacji projektowej, audytu energetycznego, oraz ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej, które mogą być wykonane wcześniej). W związku z powyższym koszty zakupu i wymiany okien poniesione miesiąc po złożeniu wniosku o dofinansowanie mogą być zakwalifikowane do dofinansowania niezależnie od daty akceptacji wniosku przez wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej i daty zawarcia umowy o dofinansowanie.


DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony termomodernizacja.org. Wszelkie pytania związane z przetwarzaniem przez nas Państwa danych można kierować do naszego administratora stron www pod adresem: odo@medium.media.pl Dane są chronione zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie. Ewentualnie podane w zapytaniu Dane Osobowe nie będą publikowane na stronie termomodernizacja.org. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać odpowiedź drogą mailową, prosimy o zaznaczenie tego w treści pytania oraz podanie właściwego adresu e-mail.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj