Granulat z wełny skalnej – bezpieczne i trwałe ocieplenie poddasza

0

Rozwój technologii budowlanej sprawił, że nie trzeba już godzić na kompromisy przy wyborze materiałów do ocieplenia poddasza. Granulat z wełny skalnej alternatywa dla technologii natryskowych zapewnia skuteczną izolację, a jednocześnie gwarantuje szybki i łatwy montaż. Co jeszcze warto wiedzieć o izolacji granulatem skalnym?

Bezpieczeństwo pożarowe

Wybierając materiał izolacyjny, sugerujemy się wartością współczynnika przewodzenia ciepła (lambda), często zapominając o innych bardzo ważnych właściwościach termoizolacyjnych – np. klasie reakcji na ogień.
Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, każdy obiekt powinien spełniać podstawowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Warto zatem także pod tym kątem sprawdzić materiał izolacyjny. Na rynku możemy znaleźć zarówno te o klasie najwyższej – A1, jak i najniższej – E czy F. Co to oznacza w praktyce?

„Materiały ociepleniowe o klasie E czy F nie gwarantują niestety żadnej ochrony przed ogniem, wręcz przeciwnie – przyspieszają rozprzestrzenianie się pożaru, a także są dymotwórcze – wydzielają dużo toksycznego dymu. Jest to o tyle ważne, że według statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w przyczyną 70% zgonów w pożarach jest zetknięcie z dymami i toksycznymi produktami spalania. Z kolei klasa reakcji na ogień A1, którą cechuje się m.in. granulat z wełny skalnej, oznacza, że materiał nie przyczynia się do rozwoju pożaru i spowalnia jego rozprzestrzenianie się. Nawet w temperaturach do 1000ºC nie zapala się – praktycznie nie wydziela ciepła czy toksycznego dymu, dzięki czemu zapewnia bezpieczną ewakuację domowników w każdej sytuacji i chroni dom przed gwałtownym rozprzestrzenianiem się ognia. Zyskujemy w ten sposób czas, który pozwoli strażakom ugasić pożar, a nam zachować nasz cenny dobytek” – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

Łatwy montaż bez bałaganu

Nie ukrywajmy – remont domu to dla wielu z nas źródło dużego stresu. W związku z tym chcielibyśmy, aby zakończył się jak najszybciej i szukamy rozwiązań, które pozwolą sprawnie go przeprowadzić. Granulat skalny to materiał, który dobrze na tę potrzebę odpowiada.

„Granulat aplikuje się w technologii nadmuchu, co znacznie skraca czas potrzebny do ocieplenia domu. Zaledwie w ciągu 1 dnia możemy zaizolować aż 100 m2 poddasza. GRANROCK SUPER jest nietoksyczny, dlatego od razu po zamieceniu pomieszczenia możemy przystąpić do kolejnych prac remontowych. Oszczędzamy nie tylko czas, tak cenny podczas remontu domu, ale również pieniądze. Materiały z wełny skalnej zachowują swoje właściwości nawet po 55 latach użytkowania” – dodaje Tomasz Kwiatkowski.

Warto też wiedzieć, że po wykonaniu izolacji granulatem wietrzenie nie jest potrzebne, co ma bezpośredni związek ze składem chemicznym materiału. Wełna skalna to produkt w pełni naturalny i ekologiczny, składający się w 97% ze skały.

Zdrowy i ekologiczny dom

Wybór materiału ociepleniowego ma znaczenie nie tylko w kontekście zużycia energii czy oszczędności w portfelu, ale także zdrowia. Coraz więcej Polaków chce żyć bardziej ekologicznie. Możemy nie tylko zmienić sposób odżywiania się i więcej się ruszać, ale także wybierać ekologiczne materiały budowlane. Wełna skalna to materiał w pełni naturalny – nie zawiera substancji szkodliwych dla zdrowia czy środowiska. Zachowuje swoją trwałość i niezmienione właściwości przez kilkadziesiąt lat, a dodatkowo, w przeciwieństwie do innych materiałów, może być poddawana recyklingowi.

Poza niepalnością i bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi, GRANROCK SUPER ma inna ważną zaletę – paroprzepuszczalność, czyli zdolność do przepuszczania pary wodnej. Dzięki temu przegrody oddychają i są chronione przed powstawaniem pleśni czy grzybów, co tworzy właściwy mikroklimat w pomieszczeniu. Ma to szczególne znaczenie dla osób zmagających się z przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego. Dla alergików, astmatyków, ale także dla dzieci czy seniorów, stała, optymalna temperatura w pomieszczeniu i odpowiedni poziom wilgotności powietrza są szczególnie ważne dla utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia.

Ochrona zdrowia to także zapewnienie właściwego komfortu akustycznego w pomieszczeniach. Jak podają badania, przeprowadzone chociażby przez dra Larsa Jarupa z Imperial College London, hałas przekraczający już zaledwie 35 decybeli może zwiększać ciś­nienie krwi i być głównym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób kardiologicznych. Granulat z wełny skalnej gwarantuje bardzo wysoki poziom izolacyjności akustycznej, dzięki czemu tworzy skuteczną barierę przed hałasem z zewnątrz, który – zwłaszcza na poddaszu – bywa bardzo uciążliwy. Odgłosy pędzących samochodów, padającego deszczu, imprezy u sąsiada czy wydobywającej się z pokoju nastolatka głośnej muzyki nie zakłócą spokoju domowników. Każdy z nich może cieszyć się ciszą i komfortem termicznym o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych.

Źródło: ROCKWOOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj