Walka ze smogiem zaczyna się w Twoim domu

0

W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego 3,6 mln to budynki wybudo­wane przed 1989 rokiem – ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu. Jak zadbać o czyste powietrze nad Polską? Rozwiązaniem jest kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych.

Z najnowszego raportu “Szóste paliwo. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych kluczem do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Korzyści dla właścicieli budynków oraz dla gmin i kraju” przygotowanego przez ROCKWOOL Polska wynika, że około 70% energii zużywanej przez gospodarstwa domowe przypada na ogrzewanie budynków. Do dziś w większości z tych budynków nie została przeprowadzona termomodernizacja, która poprawiłaby ich efektywność energetyczną. Jej poziom w Polsce jest wciąż na bardzo niskim poziomie. Zgodnie z danymi Instytutu Ekonomii Środowiska, większość budynków jednorodzinnych ogrzewanych jest kotłami starego typu na paliwa stałe. To nie transport czy przemysł odpowiadają za powstawanie smogu. Jego przyczyną jest połączenie bardzo niskiej efektywności energetycznej nieocieplonych budynków jednorodzinnych z mało efektywnym spalaniem paliw stałych.

Liczy się kolejność działań

Termomodernizacja budynków powinna składać się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest ocieplenie domu – zawsze należy zacząć właśnie od izolacji, a dopiero potem dostosowywać nowe technologie grzewcze. Dobrze ocieplony budynek zapobiega stratom ciepła, a to przekłada się na mniejsze moce grzewcze kotłów czy innych tego typu rozwiązań. Jeśli wymienimy tylko kocioł bez uprzedniej termo­modernizacji, koszty ogrzewania znacznie wzrosną.

Do izolacji warto wybrać materiał izolacyjny najwyższej jakości, taki jak wełna skalna ROCKWOOL. Korzyści z ocieplenia domu wełną skalną jest kilka – to nie tylko poprawienie jakości powietrza w skali kraju i sytuacji bytowej Polaków borykających się z ubóstwem energetycznym. To także poprawa indywidualnych warunków mieszkaniowych, komfortu życia i stanu portfela każdego właściciela domu. Co więcej, to również szansa na poprawę otoczenia i architektury na wsiach i w małych gminach.

Po pierwsze – oszczędności

“Docieplenie to prawie pięciokrotnie niższe rachunki za ogrzewanie i dobry mikroklimat w pomieszczeniach, właściwa akustyka – a więc wygoda i komfort. W przeprowadzonej przez nas symulacji dowiedliśmy, że w przypadku budynku przed termomodernizacją obliczeniowa moc kotła wynosiła 12 kW. Po termomodernizacji było to już tylko 4,16 kW. To wskazuje na niemal trzykrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię na cele grzewcze” – mówi Konrad Witczak, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju w ROCKWOOL Polska.

Jak kompleksowo podejść do procesu termomodernizacji, by jak najwięcej zaoszczę­dzić? W raporcie “Szóste Paliwo” znaleźć można kilka scenariuszy, które obrazują, jak poszczególne kroki w termomodernizacji rzutują na roczny koszt ogrzewania.

W przypadku braku przeprowadzonej termomodernizacji i posiadania starego kotła opalanego mułem węglowym – a więc najgorszym jakościowo surowcem, którego zdecydowanie nie powinno się używać – koszt ogrzewania wynosi 2260 zł rocznie. Po ociepleniu domu, nawet jeżeli inwestor ma stary kocioł i opala w nim ekogroszkiem, poniesie on koszty rzędu tylko 1690 zł rocznie. W przypadku, gdy po przeprowadzeniu termomodernizacji, inwestor wymieni swój kocioł na nowy, koszty te spadają o kolejne setki złotych – do 1060 zł rocznie.

Po drugie – komfort

Dla każdego właściciela domu ważne jest, by żyć wygodnie i komfortowo, ciesząc się ciszą i dobrym mikroklimatem w pomieszczeniach.
Kiedy domowi potrzebne jest ocieplenie? Łatwo to sprawdzić. Twój dom potrzebuje termomodernizacji, jeśli:

 • płacisz wysokie rachunki za ogrzewanie,
 • musisz dużo i długo grzać, by w domu było ciepło,
 • w Twoim domu jest chłodno w okresie zimowym, a gorąco latem,
 • w Twoim domu pojawiła się pleśń lub grzyb,
 • w Twoim domu jest suche lub zbyt wilgotne powietrze, a Twoja rodzi­na często zapada na infekcje układu oddechowego,
 • system ogrzewania w Twoim domu zwiększa emisję zanieczyszczeń.

Jeśli ocieplimy nasz dom wełną skalną ROCKWOOL:

 • oszczędzimy na kosztach ogrzewania (w skali roku, w zależności od tego, czym ogrzewamy, może być to nawet kilka tysięcy złotych!),
 • aż o połowę zredukujemy emisję zanieczyszczeń,
 • zapewnimy domowi zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach,
 • nasz dom będzie miejscem o dobrej akustyce,
 • podniesiemy poziom bezpieczeństwa pożarowego domu.

Remont poddasza

Podczas termomodernizacji domu należy pamiętać o ociepleniu poddasza jak najlepszym materiałem izolacyjnym. Dobra izolacja zapewni Twoim bliskim nieznany dotąd komfort – stabilna temperatura przez cały rok, cisza i odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach sprawią, że w aranżacji poddasza będziesz mógł puścić wodze fantazji. Bo poddasze to ważna część domowej przestrzeni – teraz możesz urządzić tu klimatyczną sypialnię, pokój dla dzieci czy przyjemny gabinet.
Dzięki wełnie skalnej na Twoim poddaszu latem nigdy nie będzie gorąco czy sucho, a zimą ciepło nie ucieknie przez dach.

Ważne
7 MOCY SKAŁY
NIEPALNOŚĆ – wełna skalna jest niepalna – wytrzymuje temperatury do 1000°C, co czyni ją jednym z najbezpieczniejszych materiałów izolacyjnych, znacząco zwiększającym bezpieczeństwo pożarowe budynku.
KOMFORT TERMICZNY – dzięki wełnie skalnej w domu przez cały rok panuje właściwa temperatura i dobry mikroklimat w pomieszczeniach, co zapobiega infekcjom i wpływa na zachowanie zdrowia. Latem mieszkańcy mogą cieszyć się przyjemnym chłodem, a zimą ogrzane mury trzymają ciepło. Dobre ocieplenie przekłada się też na niskie koszty ogrzewania.
KOMFORT AKUSTYCZNY – wełna skalna to materiał wyciszający, który znacząco poprawia parametry akustyczne w budynku. Ta właściwość wełny skalnej gwarantuje odpowiednią chłonność dźwięków pochodzących z zewnątrz i wewnątrz budynku, co wpływa na koncentrację, poczucie komfortu i dobre samopoczucie mieszkańców.
ODPORNOŚĆ – dzięki specjalnej strukturze wełna nie kruszy się, nie odkształca i nie wybrzusza, pozostaje niezmienna mimo najbardziej niedogodnych warunków atmosferycznych. Wszystko to sprawia, że wytrzyma ona długie lata, zachowując swoje najlepsze właściwości.
ESTETYKA – wełna skalna to materiał, dzięki któremu możemy zachwycać się nowoczesną estetyką budynków – naturalną moc kamienia i niezwykłą wyobraźnię architektów, którzy potrafią wkomponować ją w otoczenie, można dostrzec na elewacjach innowacyjnych obiektów na całym świecie.
PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ – dzięki paroprzepuszczalności wełna skalna chroni budynek przed wilgocią, a także powstawaniem grzybów i pleśni. Ta cecha sprawia, że budynek “oddycha”, a jego mieszkańcy odczuwają komfort na co dzień.
RECYKLING – wełna skalna jako naturalny materiał może być przetwarzana wiele razy i poddawana recyklingowi – to bardzo ważny aspekt związany z ochroną środowiska i regułami zrównoważonego rozwoju.

Źródło: ROCKWOOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj