Ocieplanie i termomodernizacja domów jednorodzinnych

0

Od 2021 r. każdy nowy budynek mieszkalny w naszym kraju musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale też muszą być w nim zastosowane urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Obowiązują zaostrzone przepisy w zakresie współczynników przenikania ciepła przez przegrody budynków. Wiele starszych budynków, z powodu niewystarczającej izolacji lub jej braku, wymaga modernizacji i ocieplenia. Jak budować energooszczędne domy i prawidłowo przeprowadzać termomodernizację istniejących obiektów?

Wymagane wartości współczynnika przenikania ciepła (U) w przypadku przegród zewnętrznych wynoszą 0,20 W/(m2·K), natomiast dla dachów lub stropodachów współczynnik ten wynosi 0,15 W/(m2·K). Nowe standardy oznaczają lepszą izolację, co pozwoli zapewnić optymalny finansowo komfort termiczny w budynkach. Grubość ocieplenia to około 20–30 cm dla ścian zewnętrznych oraz około 30–40 cm dla dachów.

Jak budować energooszczędnie?

Grubsza izolacja to koszt, który w rachunkach za energię szybko się zwróci. Najlepiej budować w standardzie energooszczędnym lub pasywnym, bo dobrze ocieplony dom potrzebuje niewiele energii do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, co istotnie zmniejsza koszty jego utrzymania. Aby to osiągnąć, warto myśleć przyszłościowo i izolować dom lepiej, niż wymagają tego aktualnie obowiązujące przepisy.

Komfort cieplny w domu to podstawa i bezsprzecznie zależy on od wyboru izolacji. Istota dobrego ocieplenia to odpowiednie zaprojektowanie, dobranie właściwych materiałów izolacyjnych do konkretnej przegrody, fachowe wykonawstwo, ale także odpowiedzialność projektanta i wykonawcy na każdym etapie powstawania budynku. Dobre ocieplenie domu zapewni mieszkańcom komfort termiczny, zarówno zimą, jak i latem.

Termomodernizacja – mniej energii, niższe rachunki

70 procent domów jednorodzinnych w Polsce jest w złym stanie energetycznym, a niemal 40 procent nie ma żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych i dachu. Słabo ocieplone budynki, głównie jednorodzinne, są często ogrzewane złej jakości paliwem lub odpadami, przez co przyczyniają się do większego zanieczyszczenia powietrza. Ponad 40 procent zużywanej w Polsce energii przypada na budynki, a największe straty energii spowodowane są brakiem ich ocieplenia lub niewystarczającą izolacją termiczną.

Aż 70 procent energii zużywanej w domach jednorodzinnych przeznacza się na cele grzewcze. Może to zmienić kompleksowa termomodernizacja, która daje wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię i zużycie paliw potrzebnych do ogrzania budynku, co obniża koszty eksploatacji, czyli nasze rachunki za ogrzewanie. Ogranicza występowanie zjawiska ubóstwa energetycznego, a także poprawia bezpieczeństwo energetyczne kraju, niezależnie od rodzaju paliw stosowanych do ogrzewania budynków jednorodzinnych. Właściwie wykonane docieplenie przegród zewnętrznych budynków to również poprawa komfortu ich użytkowania, izolacyjności akustycznej przegród, bezpieczeństwa pożarowego oraz ich stanu technicznego i wizualnego.

Izoluj dom wełną mineralną

ocieplaj wełna mineralna

Spośród wszystkich popularnych materiałów izolacyjnych, tylko wełna mineralna, oprócz komfortu termicznego, zapewnia również komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe. Do dachu, ścian, podłóg, instalacji – do każdej sytuacji i technologii można dobrać wyrób z szerokiej gamy produktów producentów wełny mineralnej działających w Polsce i zrzeszonych w Stowarzyszeniu MIWO. Izolacje z wełny mineralnej zapewniają optymalne właściwości cieplne, utrzymywane na założonym projektowo poziomie przez cały okres użytkowania budynku. Dzieje się tak dzięki niezmienności współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ) i oporu cieplnego, stałości wymiarów liniowych i geometrii wyrobu, a także braku degradacji biologicznej materiału. Jest to istotne dla trwałości i skuteczności ocieplenia.

Planując budowę lub termomodernizację domu należy zadbać o odpowiednio dobraną izolację, najlepszej jakości materiały oraz profesjonalny montaż.

Autor: MIWO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj