Ocieplenie domu energooszczędnego

0

Dom energooszczędny to taki, którego technologia budowy zapobiega utracie energii, głównie poprzez skuteczną izolacje termiczną. Dlatego podstawą oszczędności energii jest zastosowanie w nim dobrej jakości materiałów termoizolacyjnych.

Dom energooszczędny, jak sama nazwa wskazuje, to dom, który charakteryzuje się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię, co przekłada się na oszczędności kosztów eksploatacji oraz ochronę środowiska. Do jego budowy wykorzystuje się technologie i materiały, które pozwalają na uzyskanie odpowiedniej klasy energooszczędności, zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Wymagania określone w tym rozporządzeniu, obowiązujące od początku 2021 r. są bardzo restrykcyjne i obligują uczestników procesu budowlanego do tego, by wszystkie nowo budowane budynki były energooszczędne. Poza obniżeniem poziomu zapotrzebowania obiektu na energię pierwotną (EP [kWh/(m2·rok)]), niezwykle istotną zmianą jest obniżenie wartości wymaganego współczynnika przenikania ciepła (Uc(max) [W/m2·K]), m.in. ścian zewnętrznych, stropów i dachów. Zmiany te wymusiły stosowanie coraz grubszych warstw izolacji termicznej oraz energooszczędnych technologii instalacji, głównie ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji, co powoduje rozpowszechnianie urządzeń wykorzystujących energię odnawialną.

Wybierając styropian Austrotherm przy budowie domu, można zapewnić skuteczną izolację cieplną. Szeroka gama odmian styropianu Austrotherm umożliwia kompleksową termoizolację całego budynku, od fundamentów po dach. Do zapewnienia określonego współczynnika przewodzenia ciepła danej przegrody budowlanej należy zastosować odpowiednią odmianę oraz grubość styropianu. Produkty Austrotherm, oprócz doskonałych właściwości termoizolacyjnych, mają bardzo dobre parametry mechaniczne. Są wytrzymałe na naprężenia ściskające, rozrywanie i zginanie.

Do ocieplenia domu energooszczędnego polecana jest grafitowa odmiana płyt styropianowych, którą wyróżnia najniższa (najlepsza) wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ [W/m·K]. Zastosowanie takiego wyrobu, w niektórych sytuacjach pozwala zmniejszyć grubość warstwy styropianu nawet o ponad 30% w stosunku do białego styropianu. Należy przy tym pamiętać o prawidłowym ułożeniu termoizolacji, co zapewni wykorzystanie właściwości fizyko-mechanicznych styropianu. Przestrzeganie powyższych zaleceń pozwoli spełnić wytyczne obowiązujących przepisów, osiągnąć wysoką trwałość budynku oraz zagwarantuje niskie koszty jego ogrzewania i chłodzenia.

Przy zakupie styropianu do termoizolacji ścian należy zwrócić uwagę na wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Od niego zależy, jaką grubość płyt styropianowych musimy zastosować, aby uzyskać zgodny z przepisami i możliwie najlepszy współczynnik przenikania ciepła przegrody. Doskonale w tym zadaniu sprawdzi się grafitowy styropian nowej generacji.

Dodatkowo przy dociepleniu ścian zewnętrznych w systemie ETICS trzeba zwrócić szczególną uwagę na parametr TR, który określa wytrzymałość płyty styropianowej na rozciąganie prostopadle do powierzchni czołowych (min. 80 kPa).
Do izolacji stropu i podłogi na gruncie należy wybierać styropian o odpowiednio wysokim poziomie naprężeń ściskających przy 10% odkształceniu CS(10) (min. 70 kPa). Styropian o wyższym parametrze CS(10) ma wyższą gęstość, czyli zawiera „więcej styropianu w styropianie”, co gwarantuje uzyskanie bardzo dobrego współczynnika przewodzenia ciepła. Tutaj sprawdzi się klasyczny biały lub grafitowy styropian z grupy dach-podłoga.

Zobacz też: Dlaczego warto ocieplać domy?

Do ocieplenia dachu należy użyć styropianu o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. W tym przypadku deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła oraz poziom naprężeń ściskających są kluczowe. Stosowanie styropianu na dachach skośnych nie jest popularne ze względu na konieczność obróbki materiału, potrzebnej do umieszczenia go między krokwiami, jednak jest to produkt, który sprawdzi się także na dachu w roli izolacji nakrokwiowej – płyty styropianowe układane są szczelnie na pełnym deskowaniu.

Przy wyborze styropianu na fundamenty należy jeszcze uwzględnić poziom jego nasiąkliwości, ponieważ materiał narażony jest na kontakt z wodą znajdującą się w gruncie. W związku z tym zalecane są dwa rodzaje materiałów termoizolacyjnych: styropian EPS – polistyren ekspandowany w odmianie perymetrycznej (o obniżonej chłonności) oraz płyty XPS – polistyren ekstrudowany.

W życiu codziennym możemy spotkać się z negowaniem nowych przepisów dotyczących energooszczędności, ponieważ wiążą się one z wyższymi kosztami budowy. Aby przekonać się o zaletach takiego budownictwa, należy potraktować dom jako inwestycję, która zacznie przynosić oszczędności dopiero po kilku latach. Należy zaufać architektom i nowym technologiom, wybierać dobrej jakości materiały i zadbać o wysoki poziom prac wykonawczych, co przełoży się na osiągnięcie założonego celu, jakim jest dom pozwalający zyskać oszczędności dzięki obniżeniu kosztów jego użytkowania.

Autor: Austrotherm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj