FAKRO napędzane energią produkowaną ze słońca

0

Na całym świecie słyszy się o katastrofalnych skutkach degradacji środowiska i naturalnych zasobów Ziemi. Europejski Zielony Ład nakłada na państwa UE obowiązek znacznego ograniczenia emisji CO2, a w konsekwencji ma doprowadzić do całkowitej neutralności klimatycznej w 2050 r. FAKRO podejmuje kolejne kroki w odpowiedzi na te wyzwania i, we współpracy z firmą Columbus Energy, zakłada w oddziale w Nowym Sączu instalację fotowoltaiczną, która pokryje dachy praktycznie całego zakładu produkcyjnego.

Już na pierwszym etapie wdrażania fotowoltaiki w oddziale FAKRO montowane są instalacje fotowoltaiczne, których ilość wystarczyłaby do zasilenia 150 budynków jednorodzinnych przez cały rok. Ich rozmieszczenie służy maksymalnej autokonsumpcji energii wyprodukowanej ze słońca w poszczególnych miejscach zakładu. Uruchomienie instalacji odbyło się z początkiem 2022 r., a dzięki wyprodukowanej energii FAKRO zaoszczędzi rocznie ok. 475 ton emisji CO2.

W planach firma ma także jeszcze dwa etapy przedsięwzięcia, które w ostatecznym rozrachunku sprawi, że FAKRO otrzyma certyfikat poświadczający o produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz redukcji śladu węglowego w swojej organizacji. W drugim etapie montaż modułów praktycznie w całości pokryje powierzchnie dachów zakładu w Nowym Sączu. Inwestycja nabiera tempa, by w ramach trzeciego etapu zbudować instalacje fotowoltaiczne w pozostałych zakładach Grupy FAKRO. Etapy II i III będą realizowane równolegle, a plan ich wdrożenia przypada na przełom lat 2022/2023.

„Firma FAKRO od samego początku istnienia działa z poszanowaniem ekologii i dobra klimatu – to filozofia wyznawana już od 30 lat. Drewno do produkcji naszych okien pozyskiwane jest z lasów o planowanej gospodarce leśnej, więc wszystko w zgodzie z naturą i troską o przyszłe pokolenia. Do izolacji termicznej wykorzystujemy m.in. naturalną, ekologiczną i specjalnie wyselekcjonowaną wełnę owczą, która dzięki odpowiedniej gęstości i dużej sprężystości dokładnie wypełnia szczeliny wokół okna. W gospodarowaniu odpadami firma stosuje, określoną normami i zasadami europejskimi, specjalną hierarchię postępowania. Stara się zapobiegać ich powstawaniu, minimalizuje ich ilość oraz poddaje je recyklingowi, odzyskowi i unieszkodliwieniu. Oferowanie jakościowych, długotrwałych produktów jest wpisane w DNA firmy. Obecne wdrożenie instalacji fotowoltaicznej znacznie pozwoli nam zbliżyć się do celu, który sobie wyznaczyliśmy, czyli neutralności klimatycznej do 2050 r. Jesteśmy świadomi zagrożenia i w wielu dziedzinach naszej działalności szukamy możliwości wdrożenia działań proekologicznych. Poczynając od planowania produkcji, przez projektowanie naszych produktów, aż po ich eksploatację w całym cyklu życia” – mówi Janusz Komurkiewicz, członek zarządu ds. marketingu w FAKRO.

Autor: FAKRO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj