Płyty typu PIR do izolacji nakrokwiowej

0

Konsekwencją zastosowania systemu nakrokwiowego jest ograniczenie lub nawet wykluczenie w dachu mostków termicznych, tj. miejsc niebezpiecznych dla jego konstrukcji i bardzo niekorzystnych dla ogólnego energetycznego bilansu budynku.

Główne korzyści estetyczno-użytkowe nakrokwiowej aplikacji ocieplenia są dwie, tj.:

  1. możliwość wyeksponowania i zagospodarowania naturalnego, pięknego konstrukcyjnego drewna więźby dachu; to pole do popisu dla różnorakich aranżacji od klasycznie rustykalnych do nowoczesnych,
  2. oczywiste zwiększenie wymiarów pomieszczenia, szczególnie wzwyż, umożliwiające instalację dodatkowych elementów wyposażenia, np. łazienkowego prysznica, dodatkowych półek, oświetlenia czy regałów na antresoli.

Szybko, łatwo i bezpiecznie

Niezależnie od tego, czy wypowiadają się mistrzowie dekarstwa, czy początkujący praktycy tej profesji, wszyscy oceniają, że z ich punktu widzenia praca jest łatwiejsza i szybsza.

Ze względu na mechaniczne właściwości poliuretanu montaż izolacji wolny jest od wielu niebezpieczeństw uszkodzenia samego materiału i przede wszystkim mechanicznych awarii stosowanych folii i membran.

Płyty PIR - Thermano Balex

O przewadze tego systemu świadczą również inne właściwości, takie jak: brak pylenia, możliwość doboru różnej grubości płyty (40 do 120 mm), mała masa potrzebna do pokrycia dużych powierzchni (1,2×2,4 m) czy bezpieczeństwo przemieszczania po stabilnych drewnianych elementach więźby.

Trendy

Ekologiczny punkt widzenia wydaje się obecnie może jeszcze nierealny, jednak nic bardziej mylnego. Tylko patrzeć, jak w codziennej pracy projektanta zagoszczą na stałe współczesne metody projektowania z uwzględnieniem szeroko pojętego rozwoju zrównoważonego, zielonych certyfikatów, wielokryterialnych metod oceny budynku itp.

Wtedy już przy elementarnej wstępnej analizie oceny cyklu życia okaże się, że proponowane poliuretanowe i nakrokwiowe rozwiązanie dla dachów skośnych jest w tym kontekście tańsze od innych nie mniej niż 20%. Spodziewać się także należy, że już niedługo poziom ekologiczności materiałów wbudowanych (obok energochłonności) będzie miał istotne znaczenie na wartość nieruchomości w chwili jej zbywania.

Przeczytaj też: Płyty poliuretanowe – skuteczna izolacja na lata

Uwzględniając wieloczynnikowe analizy, musimy się liczyć z tym, że coraz gorzej oceniane będą (tzn. będą coraz droższe) te materiały, których ekologiczny koszt wytworzenia, aplikacji i eksploatacji będzie wysoki, a wygrywać będą materiały z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin.

To obszar, w którym poliuretany znowu pokazują swoją rozwojową przewagę. W odróżnieniu bowiem od innych popularnych materiałów, tylko przy produkcji podstawowych składników tego materiału zrezygnować można w zdecydowanej części z użycia deficytowych surowców kopalnych (ropa naftowa) na rzecz bioodnawialnych olejów pochodzenia roślinnego (olej kukurydziany, lniany, słonecznikowy, sojowy, palmowy, rycynowy, olej rybi, a także rolnicze odpady, m.in.: kaczany kukurydzy, słomy, odpadowe oleje, tłuszcze zwierzęce itd.) Tak więc już w niedalekiej przyszłości produkcja poliuretanów kojarzyć się będzie bardziej z upojnym zapachem morza rzepaku, lnu czy hodowlami egzotycznych lasów palmowych niż fabrycznym wyziewem.

Badania wytrzymałości

Płyty z twardych pianek poliuretanowych, np. Thermano, to nowoczesny materiał o niezwykłej trwałości. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne jest trudno odkształcalny, a ze względu na małą nasiąkliwość – nienasiąkliwy, odporny na okresowy i stały kontakt z wodą. Jest odporny na większość efektów biodegradacyjnych oraz na niezwykle szerokie spektrum agresywnych związków chemicznych.

Najbardziej znany, wyspecjalizowany w tych badaniach Forschungsinstitut für Wärmeschutz e.V. (Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej) w Monachium wykonał ocenę liczących 28 i 33 lat wycinków PUR z istniejących budynków pod względem:

  • przewodności cieplnej
  • wytrzymałości na ściskanie
  • zawartości wilgoci
  • zmian wymiarowych i integralności płyt izolacyjnych.

Ogólna ocena końcowa zawiera sformułowania: FIW potwierdził, że pianka PU “nie ma istotnych uszkodzeń (wartych wzmianki)” i “wciąż nie wykazuje defektów”. Co więcej, “po 33 latach użytkowania te płyty izolacyjne z PUR są wciąż w pełni funkcjonalne. Nadal wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe”.

Oznacza to, że jeśli dziadek dobrze położył Thermano na swoim dachu, to jego wnuczek ma szansę zdemontować je i użyć ponownie bezinwestycyjnie i bez pogorszenia właściwości termoizolacyjnych.

Autor: inż. Krzysztof Milczarek, Balex Metal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj