EUROPIR® w systemie ETICS – nowoczesne rozwiązania do ocieplania budynków

0
ocieplanie ścian EUROPIR ETICS

W obliczu rosnących wymagań dotyczących efektywności energetycznej i komfortu życia, odpowiedni wybór i właściwe wykonanie systemu ociepleń budynku stają się kluczowe. Zarówno w przypadku nowo wznoszonych domów, jak i tych poddawanych termomodernizacji, system ociepleń ETICS z użyciem płyt PIR marki EUROPIR® odgrywa istotną rolę. Zapewnia on nie tylko znaczne oszczędności energetyczne, ale również wpływa na jakość życia mieszkańców poprzez zapewnienie stabilnego mikroklimatu wewnątrz budynków.

Termoizolacyjna płyta EUROPIR® ETICS jest bazą nowoczesnych systemów termoizolacji ścian zewnętrznych. Wykonana ze spienionej sztywnej pianki PIR płyta o grubości od 20 do 200 mm i powierzchni krycia 1000×600 mm. Izolacja EUROPIR® ETICS należy do grupy najbardziej wydajnych materiałów izolacyjnych i posiada współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie λD = 0,023–0,025 W/(m·K).

Wyjątkowe właściwości izolacyjne płyt pozwalają na uzyskanie doskonałej efektywności energetycznej przy stosunkowo mniejszej grubości izolacji. To przekłada się na większą powierzchnię użytkową mieszkalną (PUM), co jest istotne w kontekście estetyki budynków oraz wykorzystania dostępnej przestrzeni.

System ETICS z użyciem płyt termoizolacyjnych EUROPIR® jest idealnie przystosowany do polskich warunków klimatycznych. Dzięki bardzo dobrym właściwościom izolacyjnym płyt, budynki mogą efektywnie zachować stabilną temperaturę wewnątrz niezależnie od warunków zewnętrznych. Latem izolacja zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, natomiast zimą skutecznie zatrzymuje ciepło wewnątrz, co pozwala uzyskać znaczne oszczędności energetyczne.

Płyty termoizolacyjne EUROPIR® ETICS wyróżnia wysoki standard oraz zgodność z wymogami jakościowymi oraz normami bezpieczeństwa obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Wilgoć zmorą dobrej izolacji

Największym wrogiem wszystkich materiałów izolacyjnych jest wilgoć, która skutecznie i trwale obniża właściwości termoizolacyjne wielu materiałów. Co ważniejsze – podatność materiału izolacyjnego na wilgoć powoduje jego uszkodzenie (np. gnicie, powstawanie pleśni) i trwałą utratę parametrów izolacyjnych.

Płyty EUROPIR® ETICS cechuje bardzo niska nasiąkliwość, co sprawia, iż tworzą one doskonałą, trwałą i odporną na pleśń oraz mikroorganizmy izolację elewacji budynku. Ta cecha pianki PIR spowodowała, że jest coraz popularniejszym materiałem ociepleniowym. Ponadto, poliuretany są materiałami mało atrakcyjnymi dla owadów i gryzoni. Stosując izolacje chronimy budynek zarówno przed utratą ciepła, jak i przed pojawieniem się niechcianych lokatorów, takich jak owady czy myszy, szczury lub kuny.

Łatwość obróbki i szczelność izolacji

Dla doświadczonego wykonawcy jest oczywiście plusem, że izolacja EUROPIR® jest łatwa w obróbce ze względu na swój poręczny format oraz niewielką wagę. Płyty można docinać i doszlifowywać bezpośrednio na placu budowy, dostosowując izolację do poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku. Nie wymaga to specjalistycznego sprzętu. Ponadto, izolacja nie traci swoich właściwości podczas obróbki.

Stosunkowa lekkość i mniejsza grubość izolacji EUROPIR® ETICS pozwala w wielu sytuacjach uniknąć zbędnego obciążania ścian i fundamentów. Aspekt ten jest szczególnie ważny przy planowaniu termomodernizacji już istniejących budynków.

Lepsza izolacyjność przy oszczędności miejsca

Lepsze właściwości cieplne izolacji pozwalają użyć mniej materiału przy zachowaniu wymaganych parametrów izolacyjności budynku czy przegrody. Daje to możliwość uzyskania większej powierzchni użytkowej.

Porównaj grubość termoizolacji EUROPIR® z innymi izolacjami termicznymi. Sprawdź nasz kalkulator www.europir.pl/baza-wiedzy/kalkulator-grubosci/.

Warstwy izolacji systemu EUROPIR

Warstwy izolacji

 1. Zaprawa klejowo-szpachlowa
 2. Płyta termoizolacyjna EUROPIR® ETICS
 3. Łącznik mechaniczny
 4. EUROPIR® CAPS/EUROPIR® TUBE
 5. Siatka z włókna szklanego
 6. Preparat gruntujący
 7. Tynk cienkowarstwowy

  Dodatki uzupełniające: listwy cokołowe, kątowniki ochronne, profile dylatacyjne i materiały uszczelniające.

Najważniejsze korzyści ze stosowania systemów na bazie płyt EUROPIR® ETICS

 • Skuteczne obniżanie kosztów energii, wykorzystywanej do ogrzewania i klimatyzacji pomieszczeń.
 • Komfort związany z łatwiejszym utrzymaniem odpowiednich temperatur zarówno w latem, jak i w okresie zimowo-jesiennym.
 • Płyty EUROPIR® ETICS posiadają podwyższoną odporność na pleśń i mikroorganizmy, co zapewnia zdrowy mikroklimat. Ponadto mają klasę A+ w zakresie wpływu na czystość powietrza.
 • Lepszy dopływ naturalnego światła, niezbędnego do zdrowego funkcjonowania naszego organizmu oraz efektywnej nauki i pracy, co ma szczególnie znaczenie w okresie jesienno-zimowym.
 • Brak nadmiernego obciążania ścian i fundamentów oraz związanych z tym kosztów.
 • Pewność i trwałość parametrów izolacji.
 • Szybkość montażu wskutek zastosowania łatwiejszego w obróbce materiału izolacyjnego, jakim jest płyta bez okładziny.
 • O 30–40% cieńsza warstwa ocieplenia, niezbędna do uzyskania tej samej izolacyjności.

www.europir.pl

europir płyty logo

Autor: PCC Therm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj