Grafitowy styropian do ocieplania budynku w kontekście ryzyka jego uszkodzeń

0

Na rynku termoizolacji coraz większego znaczenia nabierają grafitowe płyty styropianowe, charakteryzujące się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, na poziomie nawet 0,031 W/(m·K). Powodem są nie tylko coraz bardziej rygorystyczne wymagania przepisów w zakresie maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła przez przegrody budowlane, ale również większa świadomość inwestorów w zakresie potencjalnych zysków z termoizolacji.

Obejmują one zarówno aspekty finansowe, związane z oszczędnościami w zużyciu energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia budynku, jak i środowiskowe, powiązane z poprawą czystości powietrza, w wyniku mniejszej emisji dwutlenku węgla.

Styropian grafitowy – parametry

Styropianowe płyty grafitowe produkowane są w oparciu o tę samą normę, co standardowe płyty białe. Oprócz korzystniejszego współczynnika przewodzenia ciepła, pozwalającego stosować płyty o mniejszej grubości, charakteryzują się one takimi samymi właściwościami jak białe płyty.

W przypadku wyrobów fasadowych najistotniejszym parametrem po lambdzie jest wytrzymałość na rozciąganie, o pożądanym poziomie 100 kPa (określana symbolem TR100). Dwie fasadowe odmiany grafitowe produkowane przez FS ARBET: fasada GRAFIT oraz fasada EKO GRAFIT mają zadeklarowany parametr TR100, co pozwala na stosowanie ich we wszystkich dostępnych systemach ociepleń ETICS.

Zobacz też: Jak prawidłowo ocieplać dom energooszczędny?

Istotnym parametrem jest również stabilność wymiarowa płyt styropianowych. Deklarowane są dwie cechy: stabilność w stałych normalnych warunkach laboratoryjnych (tj. w temperaturze 23°C i 50% RH) oraz stabilność w określonych warunkach temperaturowych (tj. w temperaturze 70°C). Z badań laboratoryjnych wynika, że płyty grafitowe mają nieco gorszą stabilność od płyt białych, jednak klasyfikuje się ona na takim samym deklarowanym poziomie powyższych właściwości, czyli DS(N)2 i DS(70,–)2. Z pomiarów przeprowadzonych w laboratoriach FS ARBET wynika, że płyty grafitowe fasada GRAFIT i fasada EKO GRAFIT w temperaturze 70°C uzyskują odkształcenia o wartości do 0,5%.

Istotną różnicą pomiędzy styropianami białymi a grafitowymi jest ich odporność na promieniowanie słoneczne. W przypadku białych płyt negatywny wpływ nasłonecznienia może uwidocznić się po minimum kilku tygodniach lub miesiącach (w zależności od warunków ekspozycji) w postaci zażółceń. W przypadku płyt grafitowych bardzo istotny jest sposób przechowywania i montażu, który powinien być realizowany w warunkach ograniczonego oddziaływania słońca. Płyty grafitowe mogą bowiem ulegać uszkodzeniom w postaci nadtopień i utraty nominalnych wymiarów i geometrii płyt, skutkiem czego może być również odspojenie płyt od niezwiązanego jeszcze kleju, w trakcie wykonywania ocieplenia.

Próby montażu płyt grafitowych w warunkach zacienionych, przy wysokiej temperaturze zewnętrznej, przeprowadzone w FS ARBET na różnego rodzaju klejach, nie wykazały żadnych problemów technicznych. Nie występują również zgłoszenia od wykonawców termoizolacji, w przypadku zachowania odpowiedniego reżimu wbudowania, tj. w przypadku stosowania odpowiednich (prawidłowo założonych) osłon na rusztowaniach. Osłony są wymagane nie tylko z uwagi na stosowanie płyt grafitowych. Pozwalają one stworzyć odpowiednie, jednorodne warunki wysychania poszczególnych warstw ocieplenia ETICS. Dodatkowo siatki zwiększają bezpieczeństwo i higienę prowadzonych prac, stąd obligatoryjność ich stosowania.

Na rynku styropianowym pojawiają się płyty malowane białą farbą, czy też z dodatkową warstwą styropianu białego, które mają stanowić remedium na błędy w sposobie prowadzenia prac ociepleniowych, którym jest m.in. brak osłon na rusztowaniach. Płyty malowane, tak jak wszystkie inne płyty przyklejone do ściany, powinny być szlifowane w celu wyrównania warstwy termoizolacji. Powoduje to usunięcie białej ochrony płyt grafitowych, zatem nie mogą stanowić zamiennika osłon rusztowaniowych. Natomiast płyty z dodatkową warstwą białą są znacznie droższe. Różnica w cenie tych płyt i standardowych płyt grafitowych pozwala na zakup odpowiedniej jakości siatek, które są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Najistotniejszym warunkiem prawidłowego i bezpiecznego stosowania płyt grafitowych jest stosowanie się do zaleceń producenta w zakresie ochrony płyt przed promieniowaniem słonecznym, na etapie składowania i montażu płyt styropianowych. Stosowanie siatek na rusztowaniach, będące obligatoryjnym wymogiem przy wykonywaniu ociepleń metodą ETICS, jest wystarczającym środkiem pozwalającym na bezpieczne wbudowywanie płyt grafitowych i uzyskanie wysokiej jakości termoizolacji ścian budynku.

Autor: FS ARBET

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj