Elewacja piękna na lata

1

Co zrobić, aby elewacja na Twoim domu zachowała trwałość i estetyczny wygląd na długo? Jak jednocześnie obniżyć koszty ogrzewania oraz zredukować zanieczyszczenie środowiska, a więc ograniczyć smog?

Jednym ze sposobów na uzyskanie wymiernych oszczędności oraz walkę ze smogiem jest prawidłowa izolacja ścian od zewnątrz.

Wśród podstawowych zasad, którymi powinni kierować się wykonawcy systemów, jest unikanie mostków cieplnych, czyli przerw w izolacji. Nie da się ich wyeliminować zupełnie, można jednak spróbować ograniczyć ich liczbę, a co za tym idzie zmniejszyć straty ciepła. Wystarczy starannie zamocować termoizolację.

Czy wiesz: Jak ograniczyć straty ciepła w budynku?

Dzięki prawidłowo zaprojektowanemu i zainstalowanemu ociepleniu fasady możesz:

  1. Uzyskać do 40 procent oszczędności w zużyciu energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń
  2. Stworzyć optymalny klimat we wnętrzach
  3. Zabezpieczyć budynek przed niszczeniem
  4. Uzyskać estetyczną elewację na długi czas

Właściwe funkcjonowanie systemu ociepleń zależy od jego poprawnej instalacji. Na elewację działają bowiem siły, których długotrwały wpływ może doprowadzić do niszczenia elewacji. Są to:

– ciężar własny układu ociepleniowego,
– czynniki atmosferyczne (wiatr, temperatura),
– czynniki higrotermiczne.

Łącznik mechaniczny mocujący system elewacji do podłoża stanowi element zabezpieczający fasadę przed wpływem czynników destrukcyjnie oddziałujących na system ociepleń w wielu wymiarach poprzez tzw. mechaniczną stabilizację płyt termoizolacyjnych.

Ciężar własny układu ociepleniowego

System ociepleń złożony z klejonych płyt termoizolacyjnych ma dużą masę, która poprzez siły ścinające przekazywana jest bezpośrednio na ścianę. Zaprawa klejowa stanowi zazwyczaj jedyne połączenie elewacji z materiałem izolacyjnym i przenosi wszystkie siły ścinające działające na fasadę. Specjalna konstrukcja talerzy łącznika oraz jego strefy kotwiącej pozwala na przeniesienie wysokich obciążeń.

Trwała elewacja - model pracy łącznika fasadowegoDociśnięcie izolacji poprzez zastosowanie łącznika mechanicznego zwiększa siłę tarcia pomiędzy warstwami elewacja – zaprawa klejowa – płyta termoizolacyjna, zmniejszając tym samym siłę ścinającą oddziałującą na połączenie ocieplenia z elewacją. Dzięki temu fasada Twojego budynku zachowa ładny wygląd na długo.

Przeciwdziałanie siłom ssącym wiatru

Drugim poważnym obciążeniem obok masy własnej systemu jest siła ssąca wiatru. Naprężenia rozciągające powstałe w wyniku jej działania wpływają w dużym stopniu na sztywne połączenia klejowe.
Szczególnie narażone są połączenia ściana – zaprawa klejowa – termoizolacja lub stary tynk – zaprawa klejowa – termoizolacja.

Zastosowanie łącznika mechanicznego w charakterze “domocowania” układu ocieplenia stanowi w takiej sytuacji jedyne przeciwdziałanie siłom ssącym wiatru, zabezpieczając system przed jego oderwaniem się od podłoża. Łącznik, aby sprostać temu obciążeniu, musi posiadać sztywny talerzyk dociskający izolację do podłoża oraz specjalną strefę kotwienia przenoszącą wysokie siły w zastosowanym materiale podłoża.

W przypadku, kiedy zaprawa klejowa utraci swoje właściwości wiążące izolację z podłożem, łącznik stanowi jedyny element zabezpieczający elewację przed oderwaniem. Na największe obciążenia szczególnie narażone są:

  • krawędzie budynków
  • budynki wolnostojące
  • budynki w górskich i nadmorskich strefach wiatrowych

Zabezpieczenie przed czynnikami higrotermicznymi

Duże wahania temperatury oraz zmieniająca się wilgotność powietrza są źródłem powstania zmian objętościowych materiału termoizolacyjnego. Zmiany te w bardzo istotny sposób oddziałują na sztywne połączenie klejowe pomiędzy podłożem i płytami termoizolacyjnymi i z czasem mogą prowadzić do jego osłabienia na skutek powstawania wybrzuszeń lub wgłębień na powierzchni płyt izolacyjnych.

Łączniki mechaniczne przeciwdziałają siłom oddziałującym na elewacjęZnane są przypadki nałożenia się oddziaływań wiatru, sił higrotermicznych, masy układu ociepleniowego oraz najczęstszych uchybień w przygotowaniu podłoża pod klejone płyty, takich jak:

  • nałożenie zbyt małej ilości kleju,
  • zastosowanie kleju gorszej jakości, mało odpornego na starzenie na skutek działania niskich temperatur,
  • złe przygotowanie podłoża; pozostawienie słabego, starego tynku lub innych starych warstw wykończenia na elewacji,
  • pozostawienie zbyt dużych nierówności powierzchni,
  • nieprzestrzeganie reżimów technologicznych (m.in. czasu wiązania kleju na bazie cementu),
  • nieprzestrzeganie zalecanej temperatury otoczenia właściwej dla aplikacji (najczęściej producenci kleju podają +5 do +25°C),
  • pozostawienie niezakończonych prac na okres zimowy.

Łącznik mechaniczny stanowi przeciwdziała siłom oddziałującym na elewacjęW takiej sytuacji łącznik mechaniczny stanowi jedyny element przeciwdziałający wszystkim siłom oddziałującym na elewację. To na nim spoczywa cały ciężar elewacji oraz odpowiedzialność za zabezpieczenie przed siłami ssącymi wiatru, dlatego tak ważny jest dobry wybór optymalnej jakości systemu zakotwienia ocieplenia do podłoża.

Źródło: Rawlplug

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj