Czyste Powietrze – czy otrzymam dofinansowanie, jeśli skorzystałem już z innego programu? [cz. 20]

0

W ramach Akcji społecznej „Ocieplam dom i walczę ze smogiem” ekspert Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiada na pytania osób zainteresowanych kwestiami związanymi z dofinansowaniem w ramach programu „Czyste Powietrze”. Pytania, na które odpowiada dr inż. Daniel Markiewicz, pochodzą od naszych Czytelników i zostały przesłane za pomocą strony www.termomodernizacja.org oraz za pośrednictwem naszego profilu na Facebooku.


Pytanie: Zwracam się do Państwa z zapytaniem o termomodernizację budynku. Korzystałam już z programu KAWKA i interesuje mnie docieplenie budynku w poniemieckim domu jednorodzinnym. Czy jest to możliwe?


Odpowiedź Eksperta: Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie z innych programów finansowanych ze środków publicznych, tzn. podpisał umowę na to dofinansowanie, w terminie od 1 stycznia 2014 r. do 30 kwietnia 2020 r., to może otrzymać dotację z Programu Czyste Powietrze tylko na zakres przedsięwzięcia, na który nie otrzymał dofinansowania w ramach innego programu, np. jeśli otrzymał dotację na zakup nowego kotła to może uzyskać dofinansowanie na termomodernizację w ramach Programu Czyste Powietrze. Dofinansowanie termomodernizacji budynku, bez wymiany źródła ciepła, w ramach Programu Czyste Powietrze jest możliwe, jeżeli budynek jest wyposażony w źródło ciepła inne niż na paliwo stałe lub na paliwo stałe spełniające wymagania minimum 5 klasy.

Jeżeli w ramach innego programu finansowanego ze środków publicznych uzyskano dofinansowanie na termomodernizację budynku w pewnej części, to w Programie Czyste Powietrze mogą zostać dofinansowane te koszty prac termomodernizacyjnych, które nie były objęte dofinansowaniem z innego programu, traktowane jest to jako inny zakres przedsięwzięcia. Maksymalna kwota dotacji, jaką można uzyskać na prace termomodernizacyjne bez wymiany źródła ciepła w budynku wynosi 10 000 zł, jednak nie więcej niż 30% faktycznie poniesionych kosztów w związku z tymi pracami.


DR INŻ. DANIEL MARKIEWICZ
Główny Specjalista w Wydziale Czystego Powietrza w Departamencie Efektywności Energetycznej
Absolwent kierunku inżynieria środowiska na Politechnice Częstochowskiej ze specjalizacją ogrzewnictwo, wentylacja i ochrona atmosfery. Ukończył również studia doktoranckie oraz uzyskał stopień naukowy doktora w tematyce związanej z oczyszczaniem spalin w przemyśle energetycznym. Ponadto ukończył roczne studia podyplomowe w zakresach: pedagogika, menadżer projektów badawczych oraz sporządzanie audytów i świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Od wielu lat – jako audytor – zajmował się również poprawą efektywności energetycznej w budownictwie. Należy do Zrzeszenia Audytorów Energetycznych oraz Certyfikowanych Audytorów/Ekspertów ds. Energetyki wpisanych na listę NFOŚiGW.Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony termomodernizacja.org. Wszelkie pytania związane z przetwarzaniem przez nas Państwa danych można kierować do naszego administratora stron www pod adresem: odo@medium.media.pl Dane są chronione zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu odpowiedzi na zadane pytanie. Ewentualnie podane w zapytaniu Dane Osobowe nie będą publikowane na stronie termomodernizacja.org. Jeżeli chcecie Państwo otrzymać odpowiedź drogą mailową, prosimy o zaznaczenie tego w treści pytania oraz podanie właściwego adresu e-mail.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj