Od wielu lat obserwujemy rosnącą popularność systemów ogrzewania podłogowego w jedno- i wielorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Wysoki komfort cieplny, optymalny rozkład temperatury, odpowiednia wilgotność powietrza oraz poprawa estetyki wnętrz i większe możliwości aranżacyjne – to tylko niektóre czynniki decydujące o wyborze takiego sposobu ogrzewania przez projektanta czy inwestora.
Styropian Austrotherm EPS 037 Dach/Podłoga – właściwości determinujące jego zastosowanie przy instalacji ogrzewania podłogowego
Płyty styropianowe do izolacji termicznej stosowane w układach podłogi, z racji pracy, jakiej będą poddawane, muszą charakteryzować się odpowiednim poziomem naprężeń ściskających CS(10) [kPa] oraz wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ [W/m·K]. Jednakże obecność instalacji ogrzewania podłogowego na jego powierzchni nakłada na nas obowiązek weryfikacji wymagań stawianych przez producenta tych systemów grzewczych, styropianowym materiałom termoizolacyjnym.
Styropian AUSTROTHERM EPS 037 Dach/Podłoga jest wyrobem przeznaczonym do termoizolacji podłóg, w których przewidziana jest instalacja ogrzewania podłogowego. Jego wysoki poziom naprężeń ściskających CS(10) > 80 kPa, możliwe obciążenia użytkowe do 2400 kg/m2, bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła λD ≤ 0,037 W/(m·K) oraz optymalna stabilność wymiarowa to jeszcze nie wszystko. Produkt ten ma deklarowany poziom odkształcenia w określonych warunkach obciążenia ściskającego i temperatury (DLT(1)5), który gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania podłogi i znajdującej się w niej instalacji ogrzewania podłogowego.
Izolacja podłóg na gruncie z instalacją ogrzewania podłogowego
Podłoga na gruncie jest szczególnym rodzajem przegrody, ponieważ prócz podwyższonej temperatury, z uwagi na obecność instalacji ogrzewania podłogowego, może mieć również kontakt z zawilgoconym środowiskiem podłoża, a co za tym idzie jest narażona na zagrożenia z tym związane. W budynkach podpiwniczonych często wykorzystuje się pomieszczenia piwnic do celów techniczno-użytkowych, buduje się jednak również budynki bez podpiwniczenia, gdzie podłoga na gruncie jest podłogą pomieszczeń mieszkalnych.
Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym budynki powinny być projektowane, budowane i użytkowane w sposób zapewniający oszczędność energii i odpowiednią izolacyjność przegród. Oznacza to, że istnieje konieczność stosowania izolacji termicznej w układzie podłogi posadowionej bezpośrednio na gruncie. Decyzja o doborze grubości izolacji jest wynikiem wymagań, ale zależy również od inwestora i projektanta, którzy powinni wziąć pod uwagę przeznaczenie i sposób użytkowania pomieszczeń, jak również zasadę racjonalnego zużycia energii oraz ewentualne oszczędności, jakie płyną z optymalnego doboru grubości izolacji. Wymagania dotyczące izolacyjności termicznej przegród budynku, określone są w Rozporządzeniu w sprawie Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Izolacja termiczna na stropie
W przypadku układania izolacji termicznej na stropie należy zastosować płyty AUSTROTHERM EPS 037 Dach/Podłoga, które będą stanowiły stabilne podłoże dla podkładu oraz instalacji ogrzewania podłogowego. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju podłogą mamy do czynienia, jest kilka kwestii natury aplikacyjnej, na które należy zwrócić uwagę. Niestety, źle dobrane płyty styropianowe albo błędy na etapie wykonawstwa skutkują spękaniami i trudnymi do usunięcia usterkami, dlatego należy zwracać uwagę na następujące kwestie:
- Przed rozpoczęciem prac izolacyjnych należy otynkować ściany, a następnie dokładnie oczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń powierzchnię, na której wykonany będzie układ podłogi. Wystające nierówności betonu, pręty zbrojeniowe, placki zaprawy muszą być usunięte z podłoża. Ze względu na to, iż warstwa izolacyjna powinna całą powierzchnią przylegać do stropu, większe nierówności lub ubytki należy wyrównać.
- Na przygotowanej powierzchni należy rozłożyć płyty Austrotherm EPS 037 Dach/Podłoga w układzie jedno- lub kilkuwarstwowym. Układanie płyt rozpoczyna się od narożnika pomieszczenia, dokładnie dosuwając je do siebie. Ostatnią płytę w każdym rzędzie docina się na żądany wymiar. Należy unikać nakładania się spoin między płytami w poszczególnych rzędach i warstwach.
- Na płytach styropianowych należy ułożyć warstwę poślizgową z folii budowlanej oraz dylatację obwodową. Warstwa ta uniemożliwia powstawanie sztywnych połączeń między wylewką a stropem, ścianą lub innymi elementami konstrukcyjnymi. Powstają one często, gdy wylewka cementowa bądź anhydrytowa dostanie się pomiędzy płyty styropianowe.
- Zalecane jest wykonywanie podkładów podłogowych (wylewek), których grubość oraz sposób dylatowania są zgodne z zaleceniami ich producentów w przypadku funkcjonowania instalacji ogrzewania podłogowego.
Autor: Austrotherm