Ozdobne elementy ocieplonej elewacji

0

Wykonanie elementów ozdobnych elewacji, czyli tzw. boni, wymaga szczególnej dokładności i zachowania estetyki.

Istnieje kilka podstawowych metod wykonania boni. Pierwsza to tzw. pseudoboniowanie, czyli stworzenie liniowej przerwy (paska) w strukturze tynku za pomocą uprzednio naklejonej taśmy, którą usuwa się zaraz po aplikacji tynku i ewentualnie maluje innym odcieniem koloru użytego na elewacji.

Stosuje się również mechaniczne bruzdowanie płyt styropianowych czy osadzanie narożników z siatką, jak też, w systemowych rozwiązaniach ociepleniowych, układanie tynku z wykorzystaniem gotowych profili. Właśnie na tej ostatniej metodzie warto się skupić, ponieważ jest stosunkowo prosta w wykonaniu, a jednocześnie najbardziej estetyczna.

Montaż profili do boniowania polega na wykonaniu bruzdy w warstwie styropianu: mechanicznie lub za pomocą np. boniarki termicznej (urządzenie wytapiające rowek w styropianie o odpowiednim przekroju). Następnie mocuje się profil do boniowania za pomocą kleju do ociepleń, zatapia siatkę zbrojącą i nakłada tynk na zagruntowaną uprzednio powierzchnię. We wspomnianej metodzie montażu boni elewacyjnych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad:

  • bruzda do osadzenia profilu powinna być odpowiednio większa, by zapewnić wystarczającą przestrzeń dla zaprawy klejowej,
  • zaprawę klejową rozprowadza się w bruździe pod całą powierzchnią profilu oraz jego perforowanymi skrzydłakami,
  • siatkę zbrojącą zatapia się z zakładem na całej powierzchni skrzydełek,
  • na połączeniu poszczególnych profili oraz w narożach stosuje się systemowe podkładki wzmacniające,
  • w czasie wykonywania warstwy klejowej zbrojonej oraz układania tynku należy zadbać o czystość widocznych elementów profilu boniowego – warto zabezpieczyć profil taśmą lub zastosować (dostępne na rynku) profile zamknięte z traconym elementem osłonowym.
  • złącza profilu należy uszczelnić masą silikonową lub akrylową (zewnętrzną), żeby zapobiec migracji wód opadowych w warstwę izolacji.

Bonie elewacyjne służą wzbogaceniu wyglądu elewacji, dlatego należy wykonywać je z wyjątkową starannością. Stosowanie profili do boniowania znacznie ułatwia i przyśpiesza uzyskania zamierzonego efektu.

Marcin Jaroszyński, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj