Jak aplikować granulat skalny – poradnik dla wykonawcy

0

Granulat z wełny skalnej to nowość na rynku materiałów do izolacji poddasza – alternatywa dla izolacji natryskowych. Jego aplikacja jest łatwa, szybka i bezpieczna. Jak wykonać takie ocieplenie?

Ocieplenie granulatem z wełny skalnej wykonuje się przy użyciu dowolnej maszyny do nadmuchów. Do jej zasobnika należy wrzucić materiał granulat z wełny skalnej (np. GRANROCK SUPER). W kolejnym etapie jest on rozdrabniany i sprężonym powietrzem przetransportowany przez węże do operatora, który z kolei nasypuje go na ustaloną grubość. Przykładowo granulat skalny wdmuchuje się w skosy poddasza użytkowego na grubość 28 cm (wymagania stawiane budynkom wznoszonym od 2021 roku), co odpowiada 28 cm warstwy izolacji natryskowej.

Dwie metody ocieplenia poddasza nieużytkowego

Wdmuchiwanie ocieplenia z granulatu skalnego na poddaszu nieużytkowym można wykonać na dwa sposoby: na uprzednio przygotowany sufit z płyt gipsowo-kartonowych lub na specjalną folię o wysokich parametrach na rozrywanie wzdłużne i poprzeczne (może to być np. folia ROCKTET Intello Climate Plus, część systemu ROCKTECT). Taką folię mocujemy od spodu legarów za pomocą zszywek, a następnie przykręcamy podkonstrukcję z łat budowlanych. Dzięki temu uzyskujemy pustkę pomiędzy płytą gipsowo-kartonową a folią, która może być wykorzystana np. do poprowadzenia instalacji elektrycznej.

Montaż z folią

Montaż foli zaczynamy od narożnika pomieszczenia. Najpierw mocujemy pierwszy arkusz na całej długość pomieszczenia pamiętając, aby zostawić nadmiar folii z każdej strony – ok. 20 cm. Dzięki temu można dodatkowo przymocować folię łatą w sposób obwodowy. Ważne jest to, aby folia była rozmieszczona w jednej linii tak, aby kolejny arkusz nachodził na nią wzdłuż widocznej przerywanej linii na folii. Nakładając folię trzeba także pilnować, aby była ona naciągnięta i nie obwisała. Montujemy ją na zszywki, średnio co 10 cm.
Gdy folia jest zamocowana w całym pomieszczeniu, kolejną czynnością jest sklejenie i uszczelnienie połączeń membrany. Do tego należy wykorzystać taśmę, np. ROCKTECT Twinline. Jest ona bardzo mocna, także należy kleić ją starannie, aby nie trzeba było potem odrywać jej od folii.
Gdy wszystkie połączenia będą uszczelnione, wykonujemy podkonstrukcję z łat budowlanych. Łaty te będą podtrzymywać folię, na której będzie nadmuchana wełna. Dodatkowo będzie to również element konstrukcyjny, do którego w późniejszym etapie będzie można przykręcić wieszaki pod stelaż do płyt gipsowo-kartonowych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku obniżenia sufitu w naturalny sposób można stworzyć tzw. „pustkę instalacyjną”, do której w łatwy sposób da się wprowadzić niezależne przewody pod punkty oświetleniowe, które nie będą osadzone w materiale izolacyjnym. Montaż i rozstaw łat wykonujemy tak, aby łaty przechodziły przez początek folii, jej środek i miejsce sklejonego zakładu kolejnego arkusza folii. Łaty montujemy poprzez odpowiednie wkręty do drewna (np. 4,5 x 80) – można także użyć gwoździarek gazowych lub pneumatycznych z gwoździami pierścieniowymi.

Montaż z płytą gipsowo-kartonową

W przypadku nadmuchu na płytę gipsowo-kartonową montaż wykonuje się nieco inaczej, w odróżnieniu od tradycyjnego rozwiązania, w którym zazwyczaj to najpierw wykonuje się izolację, a dopiero potem zabudowę z płyt g-k. Ocieplając poddasze granulatem w pierwszej kolejności należy wykonać zabudowę poddasza (ruszt + płyty gipsowo-kartonowe), a następnie nadmuch izolacji. Granulat nadmuchujemy z poziomu jętek pomiędzy krokwie i już wykonaną zabudowę oraz pomiędzy jętki i opłotowanie. Granulat do aplikacji skośnej oraz pionowej w zamkniętych przestrzeniach powinien być nadmuchany w gęstości nasypowej 60 kg/m3. Usypując warstwę materiału o grubości 28 cm, spełniamy wymagania w zakresie współczynnika przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2·K), które obowiązywać będą od 2021 roku.

Szybka i bezpieczna aplikacja

Zarówno w przypadku aplikacji granulatu na folię, jak i płytę gipsowo-kartonową, prace trwają stosunkowo krótko. Dokładny czas zależy oczywiście od doświadczenia operatora czy możliwości maszyny, jednak technologia ta pozwala wykonać izolację stropu w 1 dzień. Dzięki technologii wdmuchiwania możemy również równomiernie rozprowadzić granulat, nawet w trudno dostępnych miejscach. Umożliwia to remont poddasza w dowolnym momencie, bez obawy o zniszczenie istniejących pomieszczeń.

„Średni czas potrzebny do wykonania ocieplenia granulatem skalnym dla budynku o metrażu 100 m2 to tylko jeden dzień. Izolowane pomieszczenie nie musi być do tego specjalnie przygotowywane, nie trzeba zabezpieczać żadnych elementów poddasza, takich jak komin czy okna połaciowe. Po przeprowadzeniu izolacji granulatem skalnym wystarczy tylko zamieść i wywietrzyć pomieszczenie. Granulat z wełny skalnej jest w pełni naturalny i bezpieczny w aplikacji, nie wydziela żadnych zapachów podczas wdmuchiwania, dlatego też nie wymaga przerwy technologicznej po montażu. Ocieplone poddasze wystarczy odkurzyć i można przystępować do kolejnych prac remontowych” – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

Dowiedz się: Jak zmniejszyć rachunki w sezonie grzewczym?

Wykonanie izolacji z wykorzystaniem granulatu skalnego jest łatwe i bezproblemowe, a materiał, jakim jest wełna skalna, gwarantuje trwałe i komfortowe ocieplenie na lata. Mieszkańcy domu będą mogli cieszyć się pełnym bezpieczeństwem (materiał niepalny), odpowiednim mikroklimatem (materiał paroprzepuszczalny) i komfortem akustycznym.

Źródło: ROCKWOOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj