Termoizolacja skutecznym narzędziem w walce ze smogiem

0

Dobra termoizolacja to nie tylko olbrzymie oszczędności na ogrzewaniu. To również redukcja emisji CO2.

Bezpośrednią korzyścią wynikającą ze stosowania nowoczesnej termoizolacji jest realne obniżenie rachunków za ogrzewanie domu. Jednak nie mniej ważna jest również redukcja emisji substancji składających się na smog.

Według zestawienia przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami źródłem 52% emisji trującego pyłu PM10 (składającego się na smog) jest tzw. niska emisja, generowana głównie przez różnego rodzaju piece domowe.

Im lepszy materiał dociepleniowy, czyli taki, którego współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) jest niższy, tym mniejsza ilość energii jest potrzebna do ogrzania mieszkania. Oznacza to jednocześnie mniejszą emisję pyłów trafiających do atmosfery oraz zyski dla inwestora, który mniej zapłaci za utrzymanie w domu odpowiedniej temperatury.

Warto pamiętać, jak ważne jest stosowanie najlepszych rozwiązań. Różnica między współczynnikiem lambda różnych materiałów termoizolacyjnych może bowiem wynosić nawet kilkadziesiąt procent:

  • przeciętnej jakości wełna mineralna i szklana λ = 0,037 W/(m·K)
  • przeciętnej jakości styropian XPS λ = 0,034 W/(m·K)
  • płyty Thermano λ= 0,023 W/(m·K).

Biorąc pod uwagę przedstawione dane, gdyby w każdym z krakowskich budynków mieszkalnych wymienić termoizolację na płyty z poliuretanu, zapotrzebowanie na energię cieplną zmalałoby o połowę, co spowodowałoby redukcję emisji zanieczyszczeń tworzących smog o około 25%.

Poznaj zalety płyt Thermano do izolacji nakrokwiowej

Źródło: Balex Metal

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj