Termoizolacja dachu płaskiego

0

Straty ciepła rejestruje się nie tylko poprzez dach, ale również poprzez ściany i fundamenty. Jednak zgodnie z procesem konwekcji, gorące powietrze unosi się do góry, co sprawia, że straty ciepła przez dach są największe. W związku z tym ocieplenie dachu powinno być działaniem priorytetowym.

Warto wiedzieć, że podczas kontaktu nagrzanego powietrza z pomieszczeń wewnętrznych z zimną powierzchnią pokrycia dachowego zachodzi proces kondensacji. Woda będzie stopniowo niszczyć konstrukcję dachu i wracać do pomieszczeń użytkowych.
Ocieplenie odgrywa też bardzo istotną rolę w tworzeniu korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod dachem.

Budujesz lub remontujesz dom? Zaufaj ekspertom!

Firma TN International jest wiodącym europejskim producentem i dostawcą pokryć dachowych, materiałów hydroizolacyjnych i termoizolacyjnych, a także unikatowych, niestandardowych produktów dostosowanych do potrzeb klientów. Wszystkie produkty firmy, w tym produkty marki TECHNONICOL, są certyfikowane, charakteryzują się wysoką jakością i są zgodne z międzynarodowymi normami. W fabrykach stosowane są najnowocześniejsze technologie, co pozwala na wytwarzanie bezpiecznych, niepalnych materiałów termoizolacyjnych o podwyższonych właściwościach wytrzymałościowych.
Jesteśmy dumni, że produkty marki TECHNONICOL poprawiają komfort, bezpieczeństwo i jakość życia milionów ludzi na całym świecie.

Od 1992 r. oferujemy w pełni kompatybilne systemy wykorzystywane do budowy domów jedno- i wielorodzinnych, zakładów przemysłowych, mostów i budynków użyteczności publicznej. Naszym celem jest zapewnienie kompleksowej ochrony konstrukcji – od fundamentu aż po dach, obojętnie czy dach będzie jedno-, dwu-, cztero- czy wielospadowy, płaski, kopertowy, naczółkowy, mansardowy lub namiotowy. Znajdziemy rozwiązanie perfekcyjnie dobrane rozwiązanie do Twojego wymarzonego domu.

Remont dachu płaskiego – o czym warto pamiętać?

Dachem płaskim nazywamy dach o nachyleniu połaci od 2 do maksymalnie 12°, który pełni dwie funkcje jednocześnie – jest dachem, a także stropem nad ostatnią kondygnacją budynku. Dlatego dach płaski nazywany jest również stropodachem. Zbudowany z trzech warstw: konstrukcyjnej, izolacyjnej oraz warstwy pokrycia dachowego, które razem tworzą przegrodę hydroizolacyjną, termoizolacyjną, akustyczną i regulującą przepływ pary wodnej, przez lata nie cieszył się dobrą opinią. Obecnie takie rozwiązanie często pojawia się w nowoczesnych projektach architektonicznych. Co jednak w sytuacji, gdy planujemy remont budynku pokrytego dachem płaskim? Jak ocieplić stropodach, np. w domu popularnie zwanym „kostką”, zbudowanym kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu?

Zanim przystąpimy do remontu, wykwalifikowana ekipa dekarska powinna dokonać oceny stanu pokrycia dachowego. Kolejny krok to wybór właściwych produktów. Firma TN International zapewnia najlepsze kompletne rozwiązania i profesjonalną pomoc już na etapie projektowania.

Materiały firmy, znane pod marką TECHNONICOL, są wytwarzane z czystych surowców przy użyciu nowoczesnego sprzętu i z dbałością o środowisko naturalne. Marka TECHNONICOL jest laureatem wielu nagród, m.in. „PRODUKT ROKU 2020” dla wełny mineralnej oraz membrany PVC.

Należy zaznaczyć, że materiały hydroizolacyjne i termoizolacyjne TECHNONICOL są w pełni kompatybilne i mogą być stosowane
w różnych systemach.

Firma od lat rozwija technologię BIM, dzięki której architekci z łatwością wybiorą niezawodne materiały, spełniające określone parametry techniczne. Praktyczne wykorzystanie kilku z nich opisano poniżej.

Remont dachu płaskiego – pozostawienie pokrycia dachowego

Jeśli na dachu zauważalne są nieliczne zniekształcenia, a termoizolacja nie jest zawilgocona, można pozostawić istniejące pokrycie dachowe, uszczelniając uszkodzone miejsca za pomocą papy podkładowej termozgrzewalnej, np. MIDA BASE PV S4. Następnie cały dach pokrywamy gruntem bitumicznym, a potem warstwą hydroizolacji z papy. Najlepiej sprawdzi się tutaj papa remontowa wierzchniego krycia na osnowie z włókniny poliestrowej z kanałami wentylacyjnymi MIDA REMONT SUPER, która również wentyluje warstwy znajdujące się pod nią. Spodnia warstwa papy MIDA REMONT SUPER pokryta jest kanalikami wentylacyjnymi, ułożonymi naprzemiennie oraz łatwo topliwą folią. Pasy z folii zgrzewają się z podłożem, natomiast pozostałe miejsca są nieprzyklejone i tworząc sieć kanalików, zapewniają cyrkulację pary wodnej oraz wilgoci nagromadzonej w niższych warstwach. Pod papą należy zamontować kominki wentylacyjne – 1 kominek na 40–60 m2. To rozwiązanie zapobiega wykraplaniu się pary wodnej do wewnątrz budynku.

Remont dachu płaskiego – usunięcie pokrycia dachowego

W przypadku uszkodzenia izolacji na całej powierzchni dachu, trzeba całkowicie usunąć stare pokrycie i ułożyć nowe. To samo należy wykonać, jeśli uszkodzona jest termoizolacja. Podłoże musimy oczyścić, wysuszyć, a następnie zabezpieczyć gruntem bitumicznym. Na tak przygotowane podłoże kładziemy paroizolację, np. papę z wkładką aluminiową MIDA STANDARD PV S3, termoizolację z wełny mineralnej oraz hydroizolację.

Eksperci firmy TECHNONICOL zalecają hydroizolację dwuwarstwową, np. z papy podkładowej o wkładce z tkaniny szklanej PRIMAGLAS G200 S4 oraz papy wierzchniego krycia o wkładce poliestrowej, np. MIDA TOP PV250 S5. Praktycznym rozwiązaniem jest papa wentylacyjna wierzchniego krycia MIDA REMONT SUPER. Będzie ona dodatkowo wentylowała pokrycie dachowe.

Zielony dach – zaprojektuj go razem z ekspertami!

Projektując lub remontując swój wymarzony dom, warto wziąć pod uwagę stworzenie zielonego dachu? To rozwiązanie ma bowiem bardzo wiele zalet.

Zielone dachy odgrywają istotną rolę w miastach – pomagają im w przystosowaniu się do skutków zmiany klimatu, zmniejszając potrzebę sztucznego chłodzenia w czasie upałów oraz osłabiając lub zatrzymując spływ wody deszczowej. Zielony dach to również większa różnorodność gatunkowa – zioła, trawy i rozchodniki będą idealnym schronieniem dla motyli, pożytecznych owadów i ptaków. Co więcej, zielony dach przedłuża trwałość dachu, podnosi rynkową wartość budynku oraz zwiększa efektywność działania paneli słonecznych, dzięki obniżeniu temperatury panującej na dachu. Warto również pamiętać, że zieleń ma niezwykle korzystny wpływ na poziom samopoczucia – uspokaja i redukuje poziom stresu. Dzięki temu jesteśmy po prostu szczęśliwsi.

Zielony dach może zapewnić te korzyści tylko wtedy, gdy jest perfekcyjnie zaprojektowany i zainstalowany. Bardzo istotne jest zabezpieczenie dachu przed przerastaniem korzeni oraz prawidłowe odwodnienie i nawodnienie. W trakcie projektowania należy wziąć pod uwagę nachylenie i obciążenie dachu. Ponadto warto zastanowić się nad odpowiednim doborem roślinności oraz przyszłymi pracami pielęgnacyjnymi i konserwatorskimi. Aby cieszyć się pięknym zielonym dachem, warto zdecydować się na najlepsze rozwiązania oferowane na rynku.

Obojętnie, czy na dachu chcesz stworzyć strefę rozrywki czy relaksu, ogród, sad, a nawet szklarnię – dzięki kompatybilnym rozwiązaniom marki TECHNONICOL nawet najbardziej zaawansowane projekty zielonego dachu będą efektywnie i bezproblemowo wdrożone.

Jeden z elementów systemu dedykowanego zielonym dachom, membrana PVC marki TECHNONICOL, otrzymała certyfikat „PRODUKT ROKU 2020”. Ponadto zakończyliśmy test FLL, czyli odporność na przerastanie korzeni do folii PVC LOGICROOF V-GR. Test został przeprowadzony zgodnie z niemiecką normą DIN EN 13948, w Brunszwiku.

W ciągu 16 miesięcy na membranie PVC wyrosła piękna osika (Populus Tremola) oraz mały gaj. Rozwiązania przeznaczone na zielone dachy muszą być najwyższej jakości – po zakończonych testach mamy kolejny dowód, że takie oferujemy.


Więcej szczegółowych informacji na temat profesjonalnych rozwiązań dotyczących dachów płaskich i zielonych znajduje się na stronie internetowej www.technonicol.pl.

Autor: TECHNONICOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj