Nowa fabryka wełny mineralnej w Polsce

0

W ubiegłym roku minęło 15 lat, odkąd firma TECHNONICOL rozpoczęła swoją działalność na polskim rynku. Polski oddział jest częścią TECHNONICOL Corporation, największego w Rosji i Europie producenta i dostawcy materiałów pokryć dachowych hydro- i termoizolacyjnych. Firma ma 53 zakłady produkcyjne w 6 krajach, produkty są eksportowane do 116 krajów na świecie, a roczne obroty przekraczają miliard euro.

W kwietniu 2021 r. firma rozpoczęła produkcję w Polsce. Fabryka wełny mineralnej znajduje się w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości w Wykrotach na Dolnym Śląsku. Jest to pierwszy zakład firmy w Polsce i jedna z największych inwestycji w historii spółki. Wełna mineralna to jeden ze sztandarowych produktów firmy, uhonorowany godłem „Produkt roku 2020”.

Znaczenie dla lokalizacji inwestycji na Dolnym Śląsku miała również dostępność surowca – złóż bazaltu, gabro i dolomitu, co ma znaczenie dla skrócenia łańcucha dostaw i zmniejsza ślad węglowy.

Zakład zajmuje powierzchnię 19,5 hektara, co pokazuje skalę przedsięwzięcia i wielkość produkcji. Sercem fabryki jest rozgrzewany do temperatury 1400ºC piec do wytapiania skały bazaltowej, z której powstaje wełna mineralna.

Planowana jest produkcja na poziomie 90 000 ton wełny mineralnej rocznie, co pozwoli na ocieplenie ponad 30 tys. domów jednorodzinnych. Według analiz rynkowych, w Polsce aż 4 miliony domów jednorodzinnych wymagają gruntownej termomodernizacji. Nowy zakład dostarcza pełną gamę asortymentu – zarówno produkty ogólnobudowlane do izolacji poddaszy czy ścian działowych, jak i wełny do elewacji wentylowanych, ocieplanych metodą ETICS czy izolacji dachów płaskich.

Misją firmy jest zapewnienie maksymalnej ochrony środowiska naturalnego. Fabryka w Wykrotach jest w pełni samowystarczalna i bezodpadowa. Powstałe odpady są przetwarzane i wykorzystywane w dalszej produkcji, np. pył z formatowania płyt czy formacji włóknistych z rozwłókniarki jest wykorzystywany do produkcji brykietów. Wydajność brykieciarni wynosi 180 ton na dobę. Stosowane są także systemy dopalania gazów oraz liczne filtry, aby do minimum ograniczyć ilość emitowanych zanieczyszczeń.

W fabryce pracuje blisko 200 osób, które dbają o najwyższą jakość materiałów budowlanych, zarówno dla polskich, jak i zagranicznych klientów w Czechach, Niemczech, Austrii oraz na Słowacji.

Wełna mineralna TECHNONICOL to niezwykle wydajny materiał izolacyjny, doceniony przez najbardziej wymagających klientów. Wełna mineralna, poza funkcją izolacyjną cechuje się również wysoką odpornością ogniową. To między innymi ze względu na swoje cenne właściwości wełna mineralna jest wszechstronnie stosowana i można nią ocieplać nie tylko ściany, ale również podłogi i dachy. Sprawdzi się także jako izolacja akustyczna przegród.

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań termoizolacyjnych, jednak na szczególną uwagę zasługują właśnie płyty z wełny mineralnej firmy TECHNONICOL. Płyty te wykorzystujemy do ocieplenia dachu płaskiego, fasad oraz do zastosowań specjalnych, takich jak mansardy, podłogi na poddaszu oraz jako pierwsza (wewnętrzna) warstwa izolacji termicznej w systemach fasadowych ze szczeliną powietrzną do termoizolacji dwuwarstwowej.

Płyty z wełny mineralnej są bardzo łatwe w montażu, co jest kolejnym walorem tego rozwiązania. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • płyty należy przechowywać w suchym pomieszczeniu, ułożone poziomo, zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi. Niezabezpieczona wełna łatwo nasiąka wodą i szybko łapie wilgoć. Płyty muszą być całkowicie suche podczas montażu;
  • ocieplane ściany powinny być osłonięte dachem, zabezpieczone przed opadami. Zawilgocona wełna mineralna schnie bardzo długo, a zawilgocona termoizolacja nie jest skuteczna;
  • przy projektowaniu i wykonaniu termoizolacji z wełny mineralnej konieczne jest uwzględnienie grubości warstwy izolacji. Zbyt cienka prowadzi do wykraplania się pary wodnej w konstrukcji budynku, co również obniży skuteczność działania ocieplenia.

Na odpowiednio przygotowaną izolację dobieramy tynk o dobrych parametrach paroprzepuszczalności. Najlepsze do tego celu są tynki mineralne, silikonowe i silikatowe. Nie można stosować niskoparoprzepuszczalnych tynków akrylowych, ponieważ taki tynk zamknie dyfuzyjność ścian, co nie pozwoli na odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a w konsekwencji doprowadzi do odpadania tynku.

Ważne jest zatem dobre przygotowanie i zaprojektowanie wszystkich elementów termoizolacji. Warto skorzystać z pomocy i wiedzy fachowców. Firma TECHNONICOL prowadzi wiele warsztatów, edukuje projektantów i wykonawców.

Autor: TECHNONICOL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj