Jak radzi sobie Twoja gmina w programie Czyste Powietrze?

0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki niemu każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć, ile wniosków na wymianę „kopciuchów” i docieplenie domów złożono w jego gminie. W tym celu PAS przygotował specjalną wyszukiwarkę, dostępną na stronach www.czystepowietrze.gov.pl oraz www.polskialarmsmogowy.pl/ranking/.

Program „Czyste Powietrze”, którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w 3 mln budynków jednorodzinnych. Program wspiera wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. Aby wypełnić wymagania uchwał, w najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 mln domowych urządzeń grzewczych.

Ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku (do 31 marca). Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany „kopciuchów”, tym bardziej że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW.

„Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 mln zł” – mówi wiceprezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski.

Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie (150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku).

Jest to więc ranking „przedstartowy”, pokazujący, jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy.

„Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie” – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Wśród 20 najaktywniejszych gmin aż 16 to gminy z województwa śląskiego. Jednak nawet w tym województwie widać duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie.

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie on opublikowany z początkiem września.

Docelowo ranking powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach.

Wyszukiwarkę można znaleźć pod adresem: czystepowietrze.gov.pl (zakładka „Pomoc”) oraz na stronie https://polskialarmsmogowy.pl/ranking/.

Źródło: NFOŚiGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj