Termomodernizacja wymaga poniesienia niemałych nakładów finansowych. Warto jednak potraktować ją jako inwestycję w większy komfort, zdrowie i mniejsze rachunki za energię w przyszłości. Szacuje się, że np. ocieplenie zewnętrznych przegród budowlanych powoduje obniżenie zużycia ciepła o 10 do 25%. Wymiana okien na bardziej szczelne przynosi oszczędność dodatkowych 10-15%.
Działania podejmowane w ramach termomodernizacji wiążą się najczęściej z wysokimi kosztami inwestycyjnymi oraz często wzrostem kosztów za ciepło. Aby dokładnie obliczyć, ile kosztuje termomodernizacja budynku, trzeba określić zakres robót i posłużyć się wskaźnikami jednostkowymi kosztów. Mogą się one różnić w zależności od aktualnego stanu technicznego budynku.
Orientacyjnie można przyjąć, że koszt ocieplenia ścian zewnętrznych to od 150 do 250 zł/m2. Ocieplenie stropu pod poddaszem nieogrzewanym to wydatek od 80 do 100 zł/m2. Ocieplenie dachu nad ogrzewanym poddaszem kosztuje między 100 a 150 zł/m2. Ocieplenie stropu nad piwnicą to koszt 100 zł/m2. Wymiana okien od 800 do 1200 zł/m2, a cena modernizacji instalacji wewnętrznej ogrzewania wyniesie ok. 40 zł/m2. Podanie nawet przybliżonych kosztów modernizacji instalacji ciepłej wody jest trudne ze względu na możliwość zastosowania bardzo różnych systemów instalacji i wiele dostępnych sposobów ich usprawnienia.
Dowiedz się, czy termomodernizacja wymaga pozwolenia na budowę?
Na podstawie danych z wielu realizacji można stwierdzić, że koszt kompleksowej termomodernizacji budynku wynosi od 200 do 400 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. W przypadku budynku o powierzchni użytkowej 150 m2 będzie to od 30 do 60 tys. zł. Koszty termomodernizacji zależą od kształtu i wielkości budynku oraz od aktualnego stanu technicznego budynku.
[…] Czy wiesz, ile kosztuje termomodernizacja budynku jednorodzinnego? […]
[…] Sprawdź, ile kosztuje termomodernizacja domu jednorodzinnego […]
[…] Zobacz, ile tak naprawdę kosztuje termomodernizacja domu […]