Dofinansowanie termomodernizacji – jakie są sposoby?

0

Termomodernizacja budynku to dziś konieczność. Dlaczego? Dzięki działaniom termomodernizacyjnym nie tylko oszczędzamy, ale także przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza. Polski rząd na przestrzeni kilku lat wypracował rozwiązania, które mogą pomóc finansowo przyszłym inwestorom oraz mieszkańcom budynków jednorodzinnych. Jakie są sposoby dofinansowania termomodernizacji?

Termomodernizacja jest dziś nieodzownym elementem walki o lepszą jakość powietrza. Ponieważ podstawową przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce są nieocieplone budynki, termomodernizacja, wraz z wymianą wysokoemisyjnych źródeł ciepła, powinna być podstawowym narzędziem poprawiającym jakość powietrza.

Jakie są możliwości finansowania termomodernizacji?

Mimo wszystko przeprowadzenie termomodernizacji to dość kosztowna inwestycja. Oto najlepsze sposoby na finansowanie termomodernizacji:

 • dla mieszkańców domów jednorodzinnych – program „Czyste Powietrze”
  Program „Czyste Powietrze” wszedł w życie z dniem 19 września 2018 r. Przeznaczony jest dla właścicieli lub współwłaścicieli budynków jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w takich budynkach. Dofinansowanie pozwala na wymianę nieskutecznych źródeł ciepła na urządzenia spełniające najnowsze standardy oraz na przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych budynku.
  Ile może wynosić dotacja do termomodernizacji w ramach programu? Dofinansowanie zakłada kolejno: 30 000 zł, 37 000 zł i 69 000 zł w zależności od poziomu wymagań. Program zakłada także tzw. pożyczki preferencyjne. Wnioski należy składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej; nabór trwa do 2027 r.
 • dla domów jednorodzinnych osób ubogich energetycznie – w gminach w ramach programu „Stop Smog
  Ustawa pozwala wesprzeć finansowo właścicieli domów jednorodzinnych, które z przyczyn ekonomicznych nie mogą pozwolić sobie na ocieplenie budynku czy wymianę urządzeń grzewczych. Wobec tego, jakie działania termomodernizacyjne będą dofinansowane? Rząd obiecuje pomoc w następujących przedsięwzięciach:
  – podłączeniu do sieci ciepłowniczej lub gazowej
  – wymianie wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne,
  – termomodernizacji domów jednorodzinnych.
  Co istotne, powyższe działania będą mogły być dofinansowane nawet w 100% i przeznaczone są dla najbardziej zanieczyszczonych gmin, rodzin z budynków jednorodzinnych, czy gospodarstw domowych uznanych za najuboższe.
  Wnioski w celu dofinansowania termomodernizacyjnego należy składać w dwóch placówkach: w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii lub w urzędzie gminy.
 • dla podatników – ulga termomodernizacyjna
  Ulga termomodernizacyjna (obowiązująca od 1 stycznia 2019 r.) zakłada możliwość odliczenia od podstawy podatku z materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które związane są z realizacją prac termomodernizacyjnych w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Limit wydatków w tym zakresie wynosi 53 tys. zł., a dowodem poniesienia kosztów powinny być faktury VAT.
 • dla inwestorów i samorządów – premia termomodernizacyjna, premia remontowa, premia kompensacyjna
  Premie wynikające z oferty Funduszu Termomodernizacji i Remontów Banku Gospodarstwa Krajowego zakładają pomoc termomodernizacyjną, remontową i kompensacyjną.
  Jaki jest cel Funduszu BGK? Bank chce pomoc inwestorom, którzy podejmują się działań termomodernizacyjnych i remontowych. Wypłaca też rekompensatę dla właścicieli domów mieszkalnych z kwaterunkami w budynkach. Po spełnieniu wszystkich wymogów BGK decyduje o przyznaniu danemu inwestorowi premii.

Banki, które biorą udział w programie „Czyste Powietrze”

Dobrą informacją dla inwestorów jest udzielanie przez banki kredytów na cele remontowe czy zakup oraz montaż odnawialnych źródeł energii. W ten sposób można finansować swoje prace, jeśli weźmiemy udział w programie „Czyste Powietrze”.
Udział w programie, poza BGK, biorą banki komercyjne oraz spółdzielcze. Zaangażowane placówki to m.in.:

 • Alior Bank,
 • Bank Ochrony Środowiska,
 • BNP Paribas Bank Polska,
 • BOŚ,
 • Bank Polskiej Spółdzielczości,
 • Credit Agricole Bank Polska,
 • Santander Consumer Bank,
 • Banki spółdzielcze zrzeszone w SGB.

Jak składać wnioski do banków w celu dofinansowania modernizacyjnego?

Wniosek o Kredyt Czyste Powietrze należy składać w oddziale banku objętego programem, a po przyznaniu kredytu dołączyć także wniosek o dotację. Jeśli bank podejmie decyzję pozytywną, wypłaca kredyt po zawarciu umowy dotacyjnej. W terminie 18 miesięcy inwestor/klient powinien zrealizować inwestycję i złożyć wniosek o rozliczenie w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska.

Autor: Małgorzata Kośla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj