Styropian – zalety i zastosowanie

0
Zalety styropianu

Liczne zalety styropianu sprawiają, że wykorzystywany jest do termoizolacji ścian zewnętrznych budynków, ale również podłóg, fundamentów oraz dachów. Bogactwo odmian białego i szarego styropianu pozwala do każdego z tych zastosowań dobrać płyty o odpowiednich cechach. Kolejną zaletą styropianu jest jego relatywnie niska cena, przy wysokiej jakości izolacji, oraz szybki zwrot kosztów inwestycji w ocieplenie., które pomogą uzyskać bezpieczne, trwałe i estetyczne ocieplenie

Styropian jest przyjazny dla zdrowia i środowiska

Styropian to materiał bezpieczny dla zdrowia i środowiska – nie pyli, nie uczula, nie powoduje podrażnień skóry i błon śluzowych, oparzeń rąk ani nie wywołuje innych, niekorzystnych dla zdrowia skutków. W trakcie prac ze styropianem nie potrzeba używać żadnych środków zabezpieczających (odzieży ochronnej, masek przeciwpyłowych, okularów chroniących oczy przed szkodliwym działaniem pyłu) – nawet podczas cięcia i szlifowania płyt.

Łatwy w montażu, transporcie i przechowywaniu

To materiał lekki, co bardzo ułatwia jego montaż, transport i przechowywanie. Styropian wyróżnia się stabilnością wymiarową płyt oraz doskonałymi parametrami mechanicznymi. Cechuje go niespotykana przy innych materiałach termoizolacyjnych wytrzymałość na ściskanie czy rozrywanie.

Styropian nie chłonie wilgoci i zapobiega rozprzestrzenianiu ognia

Styropian stabilizuje też procesy cieplno-wilgotnościowe w ścianie. Poprawnie zabudowany we właściwym systemie ocieplenia, jest również rozwiązaniem nierozprzestrzeniającym ognia. Wbudowany w ścianę zewnętrzną nie chłonie wilgoci. Ma to duże znaczenie dla tworzenia dobrego mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia oraz zdrowia jego użytkowników.

Właściwości i zalety szarego styropianu

Dziś do ocieplania elewacji coraz częściej wykorzystuje się szare odmiany styropianu. Ich właściwości termoizolacyjne są nawet o 1/3 lepsze niż w przypadku klasycznych białych płyt o tej samej grubości. Stosowanie cieńszych niż białe szarych płyt w większym stopniu ogranicza zużycie energii cieplnej. Ponadto, dzięki mniejszemu obciążeniu mechanicznemu ocieplenia i ściany redukuje ryzyko uszkodzeń i awarii elewacji.

Dowiedz się więcej o: Szarym styropianie do izolacji domu

Szary styropian pozwala zmniejszyć ościeża, a przez to zwiększyć doświetlenie pomieszczeń, zapewniając większe zyski ciepła. Mniejsza grubość szarych płyt oznacza też ograniczenie ilości materiałów składających się na system ociepleń (siatki, klej, tynk). Znacząco wpływa to na obniżenie kosztów całego ocieplenia oraz kosztów robocizny.

Aneta Śmiechowska, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj