Styropian – zdrowe serce każdego systemu dociepleń

0

Każdy z nas wie, jak ważnym organem dla naszego organizmu jest serce. Dla każdego oczywiste jest, że o to serce należy odpowiednio dbać. Podobnie jest z systemem ocieplenia ścian zewnętrznych, nazywanym ETICS.

System ETICS (ang. External Thermal Insulation Composite System) to złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku, znany wcześniej w środowisku budowlanym pod nazwą bezspoinowy system ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką-mokrą. Jest odpowiednio dobranym zestawem produktów, zdefiniowanym poprzez właściwą dokumentację, tj. ZUAT (na rynku krajowym) lub ETAG (na rynku Unii Europejskiej), a następnie potwierdzonym w Krajowej lub Europejskiej Ocenie Technicznej. Produkty te są niezbędne do prawidłowego wykonania izolacji termicznej ścian zewnętrznych budynku wraz z wykończeniową powłoką tynkarską. Jak pokazują statystyki, sercem tego zestawu wyrobów jest termoizolacja wykonana ze styropianu.

Podstawowymi komponentami systemu są:

  • zaprawa lub masa klejąca do mocowania płyt materiału termoizolacyjnego,
  • płyty materiału termoizolacyjnego,
  • łączniki mechaniczne,
  • zaprawa lub masa klejąca do zatapiania siatki zbrojącej,
  • siatka zbrojąca,
  • środek gruntujący pod wyprawę zewnętrzną,
  • cienkowarstwowa zaprawa lub masa tynkarska o zróżnicowanej fakturze,
  • farba elewacyjna wraz z podkładem dostosowanym do rodzaju farby.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie termowizja-austrotherm.jpg

Odpowiednio dobrany system ETICS to gwarancja dobrego docieplenia budynku

Jego podstawowym zadaniem jest zapewnienie energooszczędności i trwałości elewacji. Jednak lata obserwacji pozwalają wyciągnąć wniosek, że wiele osób skupia się przede wszystkim na walorach estetycznych, zapominając, że sercem systemu ETICS jest styropian. To właśnie on zapewnia właściwą izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych. Niewątpliwie walory estetyczne są tymi, które widać na pierwszy rzut oka. Serca tego systemu nie widać, więc łatwo ulec pokusie, by skoncentrować się przede wszystkim na wyglądzie zewnętrznym. Ta pokusa nierzadko podpowiada również, by zastosować poszczególne elementy tego zestawu wedle własnego uznania, pochodzące od różnych producentów.

Dowiedz się: Dlaczego warto ocieplać domy?

To nie jest właściwa droga. Efektem tego typu decyzji, podjętych na etapie realizacji ETICS, jest ładnie wyglądająca elewacja, niestety jedynie na krótki czas od jej wykonania. Potem następuje rozczarowanie z powodu nie tak dużych oszczędności, jakich można się było spodziewać, mając na uwadze ogrzewanie i chłodzenie budynku. Przypominamy więc. Realizując ocieplenie ścian w ETICS należy pamiętać, że poszczególne elementy tego zestawu (klej, zaprawa klejowo- szpachlowa, tynk itp.) powinny pochodzić od jednego producenta, który w swoich zaleceniach, ale przede wszystkim w dokumentach odniesienia wyraźnie wskazuje, jaki rodzaj styropianu (określony co do właściwości) jest rekomendowany do tego, by być sercem tego konkretnego systemu ociepleń.

System ETICS polega na wykonaniu kompatybilnych ze sobą warstw

Znakomita większość systemodawców dopuszcza stosowanie styropianu różnych producentów. W dokumentacji systemu określone są właściwości techniczne styropianu, jako to minimum, by cały system właściwie funkcjonował. To fakt, dziś nie lada wyzwaniem jest wybór prawidłowego styropianu do ocieplenia budynku. Musi on posiadać kilka ważnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę już w momencie zakupu. Warto więc zaufać firmom, które opierają swój proces produkcji wyłącznie na czystym surowcu, bez odpadów z rynku wtórnego. Warto też wsłuchać się w rekomendacje czołowych polskich i europejskich systemodawców. Wysoka jakość ich produktów musi korelować z wysoką jakością i sprawnością serca tego systemu, tj. styropianem marki Austrotherm. Jest to potwierdzane poprzez licznie wykonywane badania, zlecane przez systemodawców w zewnętrznych laboratoriach badawczych.

Komfort i bezpieczeństwo

Zastosowanie wysokiej jakości styropianu marki Austrotherm gwarantuje właściwe funkcjonowanie organizmu, jakim jest system ETICS, zapewniając komfort i bezpieczeństwo oraz najwyższe oszczędności w budżecie domowym. Jego podstawowym zadaniem jest również zapewnienie energooszczędności i trwałości elewacji. Jednak lata obserwacji pozwalają wyciągnąć wniosek, że wiele osób skupia się przede wszystkim na walorach estetycznych, zapominając, że sercem zdecydowanej większości systemów ETICS jest styropian. To właśnie on zapewnia właściwą izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych.

Więcej informacji na stronie: austrotherm.pl/serce

Źródło: Austrotherm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj