Co zrobić ze starym ociepleniem?

0
Dotychczadowe ocieplenie domu można zerwać bądź przykryć nową warstwą termoizolacji
Co zrobić z dotychczasowym ociepleniem domu?

Od przynajmniej kilkunastu lat domy w Polsce powszechnie ociepla się za pomocą metody ETICS. Jednak w części ocieplonych w tym czasie budynków ochrona ścian przed utratą ciepła jest już niewystarczająca. Grubość stosowanych wówczas płyt termoizolacyjnych nie odpowiada dzisiejszym standardom energooszczędności w budownictwie. Co więc zrobić, aby sprostać aktualnym wymaganiom oraz zredukować koszty utrzymania domu poprzez obniżenie wydatków na ogrzewanie domu?

Co zrobić ze starym ociepleniem? Usunąć czy zostawić?

Właściciel domu do wyboru ma dwa warianty:

1. Może zdecydować się na usunięcie z elewacji istniejącego ocieplenia, a następnie ocieplić ściany od nowa. Taki krok jest wskazany zwłaszcza, gdy stare ocieplenie jest w złym stanie technicznym. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami, jakie trzeba ponieść demontując oraz utylizując lub składując pierwotne ocieplenie.

2. Drugi sposób to powtórne docieplenie ścian na zainstalowanej przed laty warstwie termoizolacji, co może być tańsze niż pierwszy wariant. Jednak taka decyzja jest uzasadniona tylko wtedy, gdy wcześniejsze ocieplenie jest w na tyle dobrym stanie, by utrzymać warstwę nowego ocieplenie. Jeśli wymaga wielu napraw i wzmocnień przed instalacją drugiego systemu ociepleń, może to okazać się droższe niż demontaż i utylizacja istniejącego, a następnie ocieplenie domu od podstaw.

Kiedy można docieplić istniejące ocieplenie?

Dla wyboru najlepszego sposobu postępowania z wymagającym docieplenia budynkiem starszej generacji ważna jest techniczna ocena istniejącej elewacji. Fachowiec od ociepleń powinien sprawdzić, czy ściany wymagają wzmocnienia i jaki jest stan użytych pierwotnie materiałów: płyt termoizolacyjnych, zapraw klejących, tynku czy farby elewacyjnej.

Trzeba też ocenić, czy poszczególne warstwy starego ocieplenia nie straciły przyczepności oraz czy ocieplenie jest właściwie zamocowane do ściany. W razie potrzeby zaleca się naprawę usterek czy zniszczonych fragmentów elewacji. Fachowiec będzie też wiedział, co zrobić z powierzchniami w ogóle wcześniej nieocieplonymi.

ZOBACZ: Jak wybrać wykonawcę ocieplenia?

Na zainstalowanie nowego ocieplenia bez demontażu tego położonego przed laty można zdecydować się tylko, jeśli z opinii technicznej wynika, że nie ma ku temu żadnych przeszkód. Wówczas warto zlecić przygotowanie profesjonalnego projektu nowego ocieplenia, a jego wykonanie powierzyć wykonawcy z doświadczeniem w robotach ociepleniowo-elewacyjnych.

Jakich materiałów użyć do ponownego ocieplenia budynku?

Do instalacji na już istniejącej warstwie ocieplenia nadają się wyłącznie systemy ociepleń z Krajową Oceną Techniczną, dopuszczającą możliwość wykorzystywania wyrobu jako drugiego układu termoizolacyjnego. Informację o numerze właściwej oceny technicznej można znaleźć na opakowaniu produktu albo zapytać o nią sprzedawcę czy doradcę technicznego.

Systemy ociepleń przeznaczone do takich zastosowań odróżniają się od typowych układów ociepleniowych jedynie sposobem zamocowania. Do mocowania nowej termoizolacji niezbędna jest oczywiście warstwa kleju, jednak znacznie większą niż zazwyczaj rolę pełnią łączniki mechaniczne, tzw. kołki. Standardowo są wymagane tylko w określonych przypadkach, jednak w tej sytuacji łączniki są niezbędne. Należy już przeprowadzić przez wszystkie warstwy obydwu (!) układów ociepleń, aż do ściany, w której powinny być dobrze zakotwione. Mocowanie mechaniczne ma zasadnicze znaczenie dla trwałości ocieplenia. Rodzaj, liczbę, długość i ułożenie łączników mechanicznych na ścianie powinien określać projekt.

Paweł Gaciek, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj