Inwestycja w renowację budynków komercyjnych pomoże uczynić zasoby budowlane zrównoważonymi, wydajnymi i zdrowymi dla użytkowników oraz mieszkańców.
Dla zarządców i właścicieli nieruchomości komercyjnych dzisiejsze inwestycje w renowację przyniosą długoterminowe korzyści ich zasobom budowlanym w przyszłości. Pozwalają one właścicielom firm obniżyć koszty operacyjne, poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach i ograniczyć szkodliwy wpływ hałasu. Dobór właściwych rozwiązań dla konkretnego projektu zależy od przeznaczenia obiektu, warto więc poznać odpowiednie wymagania dla danego typu budynku.
Korzyści z termomodernizacji budynków użyteczności publicznej
Ogólne korzyści płynące z termomodernizacji budynków dotyczą zarówno właścicieli nieruchomości, zarządców, jak i samych użytkowników tych obiektów. Termomodernizacja to nie tylko krok w stronę zrównoważonego rozwoju, oszczędności energii i dbałości o środowisko naturalne, ale przede wszystkim podniesienie komfortu i standardu obiektów. A to oznacza korzyści finansowe wynikające z niższych kosztów eksploatacji i wykorzystania obiektu.
Badania pokazują, że 75–90% obecnych zasobów budowlanych w Europie będzie nadal w użyciu do 2050 r. Dla zarządców nieruchomości i właścicieli budynków renowacja jest okazją do zaoszczędzenia pieniędzy, zwiększenia wartości nieruchomości i wydłużenia okresu użytkowania ich aktywów w sposób, który jest zarówno tańszy, jak i lepszy dla środowiska niż budowanie nowych obiektów. To szansa na nowe, drugie życie budynków.
Korzyści z termomodernizacji budynków publicznych, hoteli czy biurowców:
- obniżenie kosztów eksploatacji – materiały izolacyjne, np. wełna skalna, poprawiają parametry cieplne budynku, dzięki czemu spada zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie takiego obiektu. Zmniejszenie zużycia energii na cele grzewcze i klimatyzację jest skuteczną strategią obniżania całkowitego kosztu eksploatacji i utrzymania, a co za tym idzie podnoszenia atrakcyjności obiektu.
- podniesienie komfortu budynku – dzięki odpowiedniej izolacji z wełny skalnej w budynku panować będzie odpowiednia temperatura i akustyka, dając najwyższy komfort pracy i przebywania w budynku, co wpływa na atrakcyjność powierzchni wynajmowanych. Cisza i odpowiednia temperatura zarówno zimą, jak i latem to idealne warunki do pracy, zabawy czy nauki.
- renowacja dla większej trwałości – dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej z wełny skalnej budynek zyskuje nowe życie nie tylko pod względem wyglądu, ale również pod kątem trwałości i odporności. Dzięki temu może pracować jako inwestycja przez wiele kolejnych lat.
- tworzenie zdrowszych i bezpieczniejszych przestrzeni – zdrowszy klimat w pomieszczeniach jest możliwy dzięki izolacji z wełny skalnej, która pozwala ograniczyć kondensację wilgoci i utrzymać korzystny mikroklimat.
Zmniejszenie śladu węglowego budynku, poprawa efektywności finansowej, zarówno wynikającej z kosztów, jak i atrakcyjności powierzchni budynku do wynajmu, czy też poprawa komfortu, mają kluczowe znaczenie dla prowadzenia zrównoważonego biznesu i tworzenia zrównoważonych, zdrowych budynków przyszłości. Dzięki rozwiązaniom z wełny skalnej ROCKWOOL właściciele nieruchomości mogą przekształcić istniejące budynki w nowoczesne i wydajne przestrzenie, wykorzystywane przez wszystkich.
Jak przeprowadzić termomodernizację budynków publicznych?
Kroki jakie należy podjąć by przeprowadzić termomodernizację szkoły, biurowca czy hotelu, pomijając indywidualne uwarunkowania, są takie same i skupiają się na kilka wspólnych obszarach:
- efektywność energetyczna – obniżenie zużycia energii na cele grzewcze i redukcja emisji CO2 podniesie klasę energetyczną obiektu, co prowadzi do oszczędności na kosztach eksploatacji i wzrostu atrakcyjności nieruchomości, zarówno w obszarze wynajmu, jak i przebywania w budynku.
- komfort pomieszczeń – klimat w pomieszczeniu ma głęboki wpływ na efektywność i komfort ludzi pracujących lub przebywających w nich. Poprawa komfortu w przestrzeni wewnętrznej budynku poprzez utrzymanie stabilnej temperatury, zarządzanie wilgotnością i zapewnienie dopływu świeżego powietrza może znacząco poprawić produktywność znajdujących się w budynku osób.
- komfort akustyczny – zanieczyszczenie hałasem może zaszkodzić produktywności, zmniejszyć sprzedaż czy wynajem powierzchni lub zwyczajnie zniechęcać do przebywania w danym miejscu. Bez względu na rodzaj budynku, redukcja hałasu powinna być brana pod uwagę jako jedna z głównych kwestii do rozważenia, gdyż hałas ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie, efektywność naszej pracy czy zdolność skupienia się i nauki.
Wełna skalna ROCKWOOL jest wystarczająco wszechstronna, aby wspierać każdy projekt termomodernizacji i to we wszystkich obszarach, począwszy od dachu, fasad, podłóg, przez ściany działowe, stropy i podłogi, kończąc na garażach i systemach klimatyzacyjnych. Siedem mocy skały może pomóc ożywić światowe zasoby budowlane i pomóc nam sprostać licznym wyzwaniom stojącym przed obecnymi i przyszłymi pokoleniami. Wykorzystanie skały do stworzenia użytecznych i innowacyjnych rozwiązań pozwoli poprawić efektywność i wydajność termomodernizowanych budynków, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo nam, naszym rodzinom i naszemu mieniu.
Termomodernizacja w wybranych typach budynków publicznych
Budynek biurowy
Środowisko wewnętrzne ma wpływ na zdrowie komfort i efektywność pracowników. Planując projekt termomodernizacji biurowca, należy wziąć pod uwagę te czynniki i wybrać produkty, które poprawiają klimat w pomieszczeniach dla pracowników biurowych.
Hotel
Hotele to miejsce na odpoczynek i regenerację sił przed kolejnym intensywnym dniem pracy lub miejsce odpoczynku na wakacjach. Dlatego też planując termomodernizację, powinniśmy zastanowić się nad tym, co wpływa na jego atrakcyjność i jak dzięki izolacji z wełny skalnej możemy ją poprawić.
Szkoła lub przedszkole
Dzieci chodzą do szkoły, aby się uczyć, bawić i rozwijać. Na zapewnienie zdrowego środowiska, które sprzyja uczeniu się, ma wpływ rodzaj izolacji, którą wybierzemy do termomodernizacji – właściwy materiał i jego odpowiednia grubość mogą poprawić komfort termiczny i akustyczny.
Budynki wielorodzinne
Inwestowanie w termomodernizację budynków wielorodzinnych nie tylko poprawia komfort ich mieszkańców, ale może stać się także doskonałym narzędziem do pobudzenia rozwoju gospodarki.
Potrzebujesz wsparcia w projekcie termomodernizacji? Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji, skontaktuj się z nami
Autor: ROCKWOOL