Warstwę, która stanowi pierwszą linię obrony przed wodą i wilgocią, gromadzącą się w konstrukcji dachu, nazywamy warstwą wstępnego krycia. To właśnie w jej skład wchodzą membrany paroprzepuszczalne oraz taśmy kalenicowe z siatką. Zapewniają one zarówno szczelność, jak i poprawną wymianę energii pomiędzy wnętrzem domu a zewnętrzem. Dzięki wysokiemu współczynnikowi Sd, wodoszczelności i budowie wspierającej procesy wentylacji, stanowią kluczową warstwę ochronną dachu, niezależnie, czy mówimy o dachach wielo- czy dwuspadowych.
Czym jest współczynnik Sd?
Współczynnik Sd to nic innego, jak miara oporu dla przepływu pary wodnej przez dany materiał. Membrany o niskiej jego wartości przeciwdziałają przepuszczaniu pary wodnej skuteczniej niż membrany o wysokim współczynniku Sd. Dlatego, odpowiednio niski współczynnik jest potrzebny, by skomponować wystarczająco przepuszczającą warstwę ochronną, która wesprze wentylację połaci dachowej i zmniejszy ilość wody skraplającej się wewnątrz konstrukcji dachu.
Wodoszczelność membran
Membrany są skuteczne, gdy pozwalają parze wodnej wylecieć spod połaci dachu, jednak muszą również działać w drugą stronę – zabezpieczać spód połaci przed dostawaniem się do niej wody. Wilgoć z zewnątrz zostaje skutecznie zatrzymana dzięki odpowiedniemu klejeniu krawędzi membran. Bez szczelnych łączeń membrany nie zatrzymają wody prawidłowo. Warto zakupić więc membrany o wysokiej jakości i z odpowiednim klejem, który zapewni szczelność nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Taśma kalenicowa z siatką
Jednym z najbardziej niezastąpionych elementów dachowej wentylacji jest taśma kalenicowa – koniecznie z siatką. Dzięki niej, system wentylacyjny pozbywa się skroplin z kieszeni wentylacyjnej pomiędzy warstwą wstępnego krycia a spodnią stroną materiału kryjącego dach. Zapewnia to bezpieczne funkcjonowanie dachu i eliminuje zagrożenie, jakie stanowi wilgoć dla blachy.
Taśmy kalenicowe z siatką są stworzone, by montować je w obszarze kalenicowym – na łączeniach kalenic dachowych. To tam występuje największe ryzyko przeciekania i penetracji przez wodę opadową. Położenie taśmy z siatką niweluje niebezpieczeństwo zawilgocenia elementów dachowych i eliminuje ryzyko zniszczenia konstrukcji dachu.
System wentylacyjny
Elementem, który wspiera poprawne funkcjonowanie taśmy kalenicowej z siatką i membran paroprzepuszczalnych, jest wlotowa szczelina wentylacyjna. By sprawnie działała, potrzebny jest jej dokładny i delikatny montaż. Bez niej cały system wentylacji dachowej nie będzie funkcjonował.
Norma DIN 4108:03 mówi nam, że wlotowa szczelina wentylacyjna nie może być mniejsza niż 200 cm3/m.b. okapu. Jest to wartość, która zapewni odpowiedni przepływ powietrza przez szczelinę i ureguluje wilgotność pod połacią dachu. Jednym z najprostszych sposobów na zadbanie o odpowiednią szczelinę wlotową jest odsunięcie systemu rynnowego od obróbki deski czołowej o 20 mm. Zapewni to idealny przepływ powietrza, niezależnie od pory roku.
By zagwarantować szczelinie bezpieczeństwo przed owadami, gryzoniami i małymi ptakami, należy dopiąć do otworu wlotowego specjalną nakładkę ochronną z blachy perforowanej. Dodatkowo możemy zamontować łatę startową wentylacyjną, która wspomaga działanie systemu wentylacji i najlepiej sprawdza się w tandemie z blachodachówkami panelowymi oraz ciętymi na wymiar.
Membrany paroprzepuszczalne
Większość membran paroprzepuszczalnych spełni nasze podstawowe oczekiwania. Te, które nie spełniają wymagań inwestorów, prawdopodobnie nigdy nie trafią na półki sklepowe. Kluczem do znalezienia właściwej membrany są więc ich dodatkowe atuty – wytrzymałość na rozciąganie, odporność na uszkodzenia fizyczne czy niewrażliwość na promieniowanie UV. Ważna jest też szybkość i sprawność montażu, a także wytrzymałość produktu na działanie zmiennych warunków atmosferycznych.
Ważnym warunkiem szczelności membran jest ich prawidłowe klejenie. Jedynie odpowiednie techniki klejenia i dopasowane do membrany kleje są w stanie zapewnić nam całkowitą szczelność. Równie istotną kwestią w eliminacji przecieków jest powierzenie zadania nakładania membran sprawdzonej ekipie monterskiej.
Podsumowanie
Jak widać, wiele jest kluczowych elementów, zapewniających właściwą wentylację i izolację dachu. Współczynnik Sd, wodoszczelność membran, taśma kalenicowa z siatką, to tylko najważniejsze części całej układanki. Dodatkowo na wszystko składa się poprawny i dokładny montaż, cykliczne kontrole i konserwacje elementów dachowych, by utrzymać czystość i poprawność działania systemu. Dzięki takiemu tandemowi – dobrych akcesoriów i przeglądów, możemy być spokojni o trwałość i odpowiednią wentylację naszego dachu.
W ofercie Blachy Pruszyński można znaleźć najwyższej jakości akcesoria i systemy wentylacyjne:
- membrana VENTSOL EXTRA 200 g, 4-warstwowa z 2 paskami kleju
- membrana VENTSOL PREMIUM 170 g, 4-warstwowa
- membrana VENTSOL STANDARD 135 g, 4-warstwowa
- taśma kalenicowa 240 mm x 5 mb
- łata startowa wentylowana (do blachodachówek)
- płaska perforowana – 1250×2000 mm
Autor: Blachy Pruszyński