Czyste Powietrze – lista zielonych urządzeń i materiałów

0

Aby ułatwić wnioskodawcom „Czystego Powietrza” wybór urządzeń i materiałów, spełniających wymagania techniczne określone w programie, rozszerzono dotychczasową bazę danych urządzeń grzewczych. Zakłada się, że w 2021 r. w programie kwalifikowane będą tylko materiały i urządzenia wpisane na „zieloną” listę.

„Przygotowanie «Listy zielonych urządzeń i materiałów» (ZUM) jest ważnym elementem nowej odsłony «Czystego Powietrza», którą wdrażamy od 15 maja tego roku. Baza powstaje w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce, więc zagwarantujemy naszym beneficjentom dostęp do sprawdzonych, ekologicznych rozwiązań” – powiedział Dominik Bąk, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„To narzędzie, które na pewno zaoszczędzi czas i przyspieszy weryfikację wniosków w programie, ale przede wszystkim przyczyni się, przez dobór wysokiej jakości urządzeń i materiałów, do redukcji emisji zanieczyszczeń ze spalania paliw w sektorze komunalno-bytowym i trwałej poprawy jakości powietrza” – dodaje szef NFOŚiGW.

Katalog ZUM powstaje na podstawie funkcjonującej już strony czyste-urzadzenia.ios.edu.pl i będzie zgodny z programem, zwłaszcza w zakresie kosztów kwalifikowanych oraz wymagań technicznych. Pod adresem lista-zum.ios.edu.pl znajdą się urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe oraz urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (m.in. kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością będą elementy takie jak: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Aktualizacje są przewidziane do końca trwania programu w 2029 r.

Zobacz: Jaką oszczędność energii daje ocieplenie ścian?

Bazę, która będzie eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich, nadal będą współtworzyć producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Żeby wpisać urządzenie lub materiał na listę, wymagana będzie rejestracja na stronie. Zgłoszone urządzenia, po uprzedniej weryfikacji, zostaną umieszone w ogólnodostępnej bazie.

Pomoc online z pewnością przyda się nie tylko wnioskodawcom czy beneficjentom programu, lecz także wojewódzkim funduszom ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bankom czy innym partnerom programu w celu weryfikacji kwalifikowalności sprzętu i materiałów, które są objęte wsparciem w ramach „Czystego Powietrza”.

Lista zielonych urządzeń i materiałów – wyszukaj lub dodaj produkt

UWAGA!
baza nie stanowi zamkniętego katalogu. Oznacza to, że jeśli dane urządzenie lub materiał spełnia wymagania techniczne programu Czyste Powietrze, a nie zostało zgłoszone przez producenta do przedmiotowej bazy, to w dalszym ciągu istnieje możliwość umieszczenia tego urządzenia/materiału we wniosku o dofinansowanie (beneficjent jest zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań technicznych programu „Czyste Powietrze”);
w przypadku instalacji kotłów na paliwo stałe – muszą one spełniać wymogi prawa miejscowego, o ile mają zastosowanie (np. uchwały antysmogowe województw);
strona nie zawiera cen poszczególnych urządzeń/materiałów. IOŚ-PIB i NFOŚiGW nie narzucają, ani nie polecają korzystania z urządzeń/materiałów określonych wykonawców;
baza ma charakter informacyjny, nie stanowi rankingu, a urządzenia/materiały uszeregowane są w kolejności losowej.
Beneficjencie – przed wpisaniem modelu urządzenia/materiału do wniosku o dofinansowanie – sprawdź jego cenę na stronie producenta/dystrybutora.

Za realizację zadania, w tym administrację i aktualizację bazy, odpowiedzialny będzie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, z którym NFOŚiGW podpisał aneks do umowy, zawartej w lipcu 2019 r., na przygotowanie bazy danych urządzeń grzewczych.

IOŚ-PIB odpowiedzialny będzie również za uruchomienie i obsługę profesjonalnej infolinii programu „Czyste Powietrze”. Od 3 sierpnia 2020 r. dzwoniąc pod numer 22 340 40 80, można uzyskać poradę. Konsultanci są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–16:00. Pomoc ma działać przez 2,5 roku.

Źródło: NFOŚiGW, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj