Izolacja instalacji w budynkach energooszczędnych

0

Myśląc o prawidłowej izolacji przegród budowlanych w kontekście oszczędzania energii i minimalizowania strat ciepła, często zapomina się o ochronie instalacji przewodów ogrzewania i ciepłej wody. Profesjonalna izolacja instalacji rurowych zapewnia odpowiednią izolację cieplną, zmniejsza skraplanie się wody oraz wilgotność.

Prawidłowe zaprojektowanie instalacji oraz ich izolacja wpływają na efektywność systemów wentylacji i ogrzewania. Zadaniem projektanta jest dobranie grubości otuliny tak, aby zapewnić odpowiedni rozkład temperatury w warstwie izolacji. Woda gromadząca się w izolacji negatywnie wpływa na jej właściwości – wraz ze wzrostem wilgotności materiału rośnie również jego współczynnik przewodności cieplnej. Powoduje to zwiększone straty ciepła lub chłodu, czyli większe zużycie energii. Wilgotne środowisko sprzyja również korozji oraz powstawaniu grzybów i pleśni.

Typowe obszary zastosowań izolacji technicznych to systemy wentylacyjne, klimatyzacyjne, przeciwpożarowe, chłodnicze. W coraz większym stopniu odbiorcami tego typu izolacji są podmioty z branży urządzeń solarnych.

Na rynek izolacji technicznych mają wpływ m.in. bieżące potrzeby wynikające z konieczności przeprowadzania remontów i konserwacji, a także wymagania przepisów, które np. mogą dotyczyć podnoszenia efektywności energetycznej.

Do montażu izolacji technicznych stosowane są różne materiały izolacyjne, obecne także w wyrobach gotowych. W zależności od przeznaczenia muszą one spełniać określone parametry, np. izolacje termiczne muszą zachowywać wymagane właściwości cieplne oraz realizować potrzeby użytkowe.

Takie wyroby mogą występować w formie otulin, mat, płaszczy ochronnych, kształtek, obejm, osłon, taśm itp. Są to np. gotowe produkty wymagające tylko wykonania kilku podstawowych czynności technologicznych (np. przycięcia na wymiar i przyklejenia), stanowiące materiał do wykonania bardziej skomplikowanej izolacji (np. płaszcza ochronnego na aparaturę) czy wytwarzane na miejscu, co głównie dotyczy izolacji natryskowych.

Najbardziej uniwersalnymi wyrobami do izolowania sieci przewodów i instalacji rurowych są otuliny, które chronią oraz zabezpieczają instalacje i urządzenia przed działaniem destrukcyjnych czynników zewnętrznych oraz przed szkodliwym wpływem instalacji na otoczenie. Służą do izolacji rurociągów w instalacjach ciepłowniczych, chłodniczych, wodociągowych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych.

Osłony z pianki poliuretanowej stosowane są głównie do izolacji rurociągów centralnego ogrzewania i ciepłej oraz zimnej wody wewnątrz budynków. Mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, użytkowe oraz niezmienne w czasie walory estetyczne. Dodatkowo mogą być zabezpieczone płaszczem osłonowym z folii PVC.

Osłony termoizolacyjne ze skalnej wełny mineralnej są jednostronnie rowkowane. Stosuje się ją – z dodatkową osłoną z folii PVC lub z powłoką aluminiową – głównie do przewodów klimatyzacji, solarów i wentylacji, oraz do przewodów – rozdzielników ciepła i przewodów wody użytkowej.

Profesjonalna, zgodna z normami izolacja rurociągów, pozwala obniżyć koszty ogrzewania w budynku – jest to inwestycja, która się opłaca.

Autor: Steinbacher Izotherm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj