Dlaczego to robimy?
Głównym emitentem trujących pyłów czyli smogu jest budownictwo jednorodzinne. W Polsce jest około 6 mln budynków. Blisko 80% to budynki jednorodzinne. Spośród nich ponad 70% jest ocieplona słabo lub wcale. I to właśnie te budynki w dużej mierze są odpowiedzialne za zanieczyszczone powietrze w naszym kraju.
Działania powadzone w ramach akcji społecznej “Ocieplam dom i walczę ze smogiem” mają uświadomić właścicielom domów jednorodzinnych, jakie korzyści niesie ze sobą dobrze przeprowadzona termomodernizacja.
Walce ze smogiem potrzebna jest wiedza. Wbrew pozorom niewiele osób widzi bezpośredni związek między dociepleniem budynku z czystym powietrzem. Istnieje przekonanie, że wymiana źródła ciepła jest wystarczającym rozwiązaniem w tym zakresie. A tymczasem termomodernizację budynku należy zacząć od ocieplenia. Dopiero wówczas należy dobrać odpowiedni system ogrzewania. Inna kolejność działań może przynieść odwrotny skutek.
Ze strony www.termomodernizacja.org można się dowiedzieć, jak należy przeprowadzić termomodernizację budynku. Treści skierowane są do mieszkańców i użytkowników domów jednorodzinnych, które wymagają modernizacji polegającej na ociepleniu ścian.
Istotnym elementem akcji jest wysyłka specjalnie przygotowanych ulotek i plakatów do mieszkańców gmin, które będą informowały o najważniejszych aspektach związanych z ocieplaniem budynków, korzyściach związanych z termomodernizacją, finansowaniu tych prac i ulgach z tego wynikających.
Tysiące ulotek i plakatów będą kierowane do mieszkańców gmin w Polsce. W ramach akcji społecznej “Ocieplam dom i walczę ze smogiem” podejmowane już są działania w social mediach w postaci kampanii promujących ideę ocieplania domów. Ich odbiorcami będą mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin, ale również osoby, które już od 2019 r. będą mogły ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, czyli odpis od podatku w wysokości 23% poniesionych nakładów np. na ocieplenie domu.
Pomysłodawcą i organizatorem całej akcji jest redakcja miesięcznika IZOLACJE.