Rynek fotowoltaiki w Polsce – rekordowa moc PV

0

Ubiegły rok dla Polski był pod względem przyrostu nowych mocy PV najlepszym w historii. Dotyczy to nie tylko do instalacji prosumenckich, ale także w większym zakresie farm PV dużej mocy. Kolejne budowane moce fotowoltaiczne obniżały cenę energii elektrycznej w dniach słonecznych.

Wstępne wyniki badania rynku na potrzeby raportu IEO „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023” potwierdzają rosnące zainteresowanie tymi rozwiązaniami. Wzrost mocy zainstalowanej dotyczy nie tylko instalacji prosumenkich, ale i tzw. prosumenta biznesowego. Dla prosumenta biznesowego w budynku biurowym zużywającego około 100 MWh energii elektrycznej rocznie, autokonsumpcja na wysokim poziomie utrzymuje się przez długi czas, nawet wraz ze wzrostem wielkości instalacji. Dla mniejszych instalacji rzędu 10–20 kW poziom autokonsumpcji przekracza 93%, natomiast nawet przy mocy zainstalowanej 50 kW poziom ten jest wysoki ok. 64%. Oznacza to, że niewielka ilość energii sprzedawana jest do sieci, a co za tym idzie, ryzyko związane ze zmiennością cen sprzedaży jest nieduże.

Wzrost mocy PV

Pomimo obserwowanych w ostatnich latach spadków cen poszczególnych komponentów i całych kompletów instalacji, w roku 2022 nastąpił wzrost cenowy. Powody to wojna i kryzys energetyczny, w tym wysokie ceny surowców i przerwane łańcuchy dostaw. Natomiast w 2023 r. możemy spodziewać się spadku cen urządzeń PV i być może powrotu do cen i trendów sprzed zawirowań rynku.

Na koniec 2021 r. moc zainstalowana w krajach Unii Europejskiej wyniosła 158 GW, co oznaczała roczny przyrost 21,4 GW. W grudniu 2022 r. SolarPower Europe prognozowała wzrost mocy PV w Europie o 41,4 GW, z czego blisko 5 GW w Polsce.

Prognoza mocy IEO opracowana na potrzeby raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2022” zapowiadała wzrost o ponad 4,6 GW, czyli prawie o 1 GW więcej niż było to w roku 2021.

Z danych ARE o mocy zainstalowanej PV w Polsce w 2022 r. (stan na koniec listopada 2022) wynika, że ostatecznie (przyjmując liniowy wzrost mocy m/m) moc zainstalowana na koniec grudnia ubiegłego roku mogła wynieść około 4,5 GW. Najprawdopodobniej liderami pozostaną Niemcy, gdzie moc PV na koniec 2022 r. mogła wzrosnąć o ponad 7 GW. Na drugim miejscu uplasuje się Hiszpania z przyrostem około 5,2 GW. Natomiast Polska będzie zapewne zaraz za Hiszpanią, ze wzrostem mocy rzędu 4,5 GW+.

Rynek PV w Polsce

Pomimo kryzysu energetycznego na świecie oraz zawirowań geopolitycznych, polski rynek PV znacznie lepiej niż w całej Europie oczekiwano przetrwał kolejne kryzysy: pandemiczny, energetyczny i inflacyjny. Rozwoju branży nie zatrzymała też zmiana w II kw. ub.r. sytemu rozliczeń energii prosumenckiej z net metering nad net-billing. Inwestorzy optymalizują autokonsumpcję energii, aby jak najlepiej zbilansować energię lub ją zmagazynować. Na koniec listopada 2022 r. liczba prosumentów w systemie net-billing wynosiła około 120 tys.

Rok 2022 po raz pierwszy należał do dużych farm PV, których dynamicznie zaczęło przybywać. W tym roku ma ich być jeszcze więcej, biorąc pod uwagę aukcje OZE, projekty komercyjne i wydane warunki przyłączenia do sieci.

Najnowszy raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce ‘2023” będzie dostępny w maju 2023 r.

Źródło: IEO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj