Jak ocieplić dach skośny?

0
Dach skośny - jak do ocieplić?

Najważniejsze funkcje dachu to zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości konstrukcji, a także ochrona przed działaniem czynników atmosferycznych (wysokich i niskich temperatur, wiatru, deszczu oraz śniegu). Zadanie tej przegrody to także izolacja przed hałasem. Jak ocieplić dach skośny, by zapewnić domownikom odpowiedni komfort cieplny i bezpieczeństwo?

Straty ciepła przez dach mogą stanowić ok. 20% wszystkich strat ciepła w budynku.

Jednym z elementów mogących powodować ucieczkę ciepła jest wartość współczynnika przenikania ciepła U, którego dopuszczalne wartości określa Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Od 2017 r. parametr ten powinien wynosić 0,18 W/(m2·K), a w 2021 r. – 0,15 W/(m2·K).

Innym ważnym aspektem jest kształt budynku, jego usytuowanie  względem stron świata oraz otoczenie obiektu. Te trzy kryteria powinny umożliwiać osiągnięcie jak największych zysków energii przy jak najmniejszych stratach. Czynniki te najlepiej uwzględnić już na etapie projektu.

Jak uzyskać optymalną izolacyjność termiczną dachu?

Trwałość przegrody zależy od rodzaju i jakość pokrycia dachowego. Wpływ na wytrzymałość i szczelność dachu mają też prawidłowo zaprojektowana konstrukcja, jakość zastosowanych materiałów, poprawne wykonanie oraz warunki eksploatacji.

Ważny jest zatem wybór odpowiednich rozwiązań – dachówki ceramiczne, betonowe, pokrycia z blachy, papy lub gontu cechuje inny stopień trwałości i odporności na różnego typu czynniki.

Jako izolacja termiczna dachu układana między krokwiami służy najczęściej wełna mineralna skalna lub szklana, która łączy w sobie cechy izolacji termicznej, akustycznej i przeciwpożarowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku tej przegrody. Wełna jest przy tym sprężysta i miękka, dzięki czemu sprawdzi się nawet w trudno dostępnych miejscach.

Natomiast przed wiatrem oraz zawilgoceniem ochroni paroizolacja.

Popularne materiały ociepleniowe to również wytwarzane z tworzyw sztucznych pianki poliuretanowe, aplikowane metodą natrysku. Ich zalety to dobra przyczepność do wielu powierzchni, wytrzymałość mechaniczna i niewielki ciężar. Są także trwałe i odporne na wpływ warunków zewnętrznych. Podobnie jak wełnę mineralną uznaje się je za szczelnie izolujące z uwagi na ich elastyczność.

Natomiast coraz częściej wykorzystywanymi wyrobami izolacyjnymi pochodzenia naturalnego są materiały z włókien celulozowych.

Do ocieplania dachów nakrokwiowo stosuje się płyty z rdzeniem z pianki poliuretanowej (PUR) lub poliizocyjanuratowej (PIR) o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych.

Twój dach wymaga termomodernizacji? Dowiedz się więcej na jej temat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj