Efektywne i efektowne ocieplenie budynku

0

Najbardziej popularną obecnie metodą ocieplania budynków jest technologia ETICS (z ang. External Thermal Insulation Composite System) – tylko przy zastosowaniu złożonego systemu izolacji cieplnej ścian zewnętrznych można osiągnąć odpowiednią efektywność energetyczną i spełnić założenia budownictwa energooszczędnego. 

ETICS polega na instalacji na powierzchni ścian od zewnątrz warstwowego i zespolonego zestawu materiałów, tzw. systemu ociepleń, składającego się z materiału izolacyjnego przymocowanego do podłoża, a także warstw wierzchnich, zabezpieczających ocieplenie, oraz wykończeniowych.

Jakie są elementy systemu ociepleń?
1. Materiał termoizolacyjny (zwykle płyty ze styropianu lub wełny mineralnej), mocowany za pomocą systemowej zaprawy lub masy klejącej
2. Łączniki mechaniczne (jeśli są wymagane w projekcie ocieplenia)
3. Warstwa zbrojona wykonana z zaprawy lub masy zbrojącej wzmocnionej siatką z włókna szklanego
4. Warstwa wykończeniowa –  do wyboru mamy np. tynk cienkowarstwowy (pomalowany farbą elewacyjną lub nie) lub wyprawę imitującą np. kamienie naturalne, płytki ceramiczne przyklejane na systemowy elastyczny klej
5. Materiały do wykańczania miejsc szczególnych elewacji – np. listwy, taśmy, siatki narożnikowe
6. Materiały uszczelniające i inne akcesoria systemowe przewidziane w projekcie technicznym
System ETICS może obejmować nawet 30 części.

Budowa systemu ociepleń ETICS

Właściwie dobrany układ warstw w systemie ociepleń chroni ściany przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, a cały dom przed utratą ciepła, wpływa też na wygląd budynku z zewnątrz. Kompleksowy system ociepleń ma też za zadanie zapewnić optymalną temperaturę pomieszczeń – ciepło zimą i chłód latem.

Kryteria, według których powinno się wybrać odpowiedni system ETICS, to m.in. położenie budynku oraz jego kształt, kolorystyka obiektu, wysokość budynku, materiał, z którego wykonano ściany zewnętrzne, środki finansowe, jakimi dysponujemy.

Niskie budynki o prostych ścianach zwykle ociepla się styropianem, jednak można go stosować tylko do określonej wysokości. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami budynki powyżej 25 m wysokości powinny być ocieplane materiałami niepalnymi, co oznacza konieczność użycia systemów opartych o wełną mineralną. Wełna jako materiał bardzo elastyczny sprawdzi się przy uszczelnianiu wszelkiego rodzaju łuków oraz krzywizn. Natomiast strefy cokołowe powinny być wykańczane systemami wykorzystujących styropian jako materiał odporny na chłonięcie wilgoci bądź polistyren ekstrudowany (XPS).

Warunkiem prawidłowego funkcjonowania systemu jest oczywiście jego prawidłowa instalacja – tylko wtedy będzie działał bezawaryjnie i zachowa parametry określone w aprobacie technicznej na zestaw wyrobów. Dlatego warto powierzyć prace wykwalifikowanej i doświadczonej firmie wykonawczej, legitymującej się stosownymi zaświadczeniami czy certyfikatami wydanymi przez producenta systemu. Zyskujemy wtedy pewność, że materiały będą prawidłowo zamontowane, z zachowaniem obowiązujących przepisów i zaleceń producenta. Budowa powinna być prowadzona pod nadzorem kierownika budowy, z zachowaniem przerw technologicznych, a każdy etap instalacji ocieplenia powinien zostać wpisany w dziennik budowy.

Dowiedz się więcej o składnikach systemów ociepleń

Jeśli chodzi o estetykę budynku, na elewacji zaleca się używanie kolorów pastelowych, barw o jasnej, ciepłej tonacji. Bardzo ciemne kolory na fasadzie rzadko wyglądają dobrze i trudniej wkomponować je w otoczenie.

Płyty termoizolacyjne zwykle mocuje się przy użyciu zaprawy klejowej, z dodatkowym zastosowaniem łączników (wymóg ich zastosowania, jak również ich liczba i rozmieszczenie powinny wynikać z projektu). Łączniki nie są konieczne w przypadku nośnych, pewnych podłoży w budynkach o wysokości nie większej niż 12 m. Warto je wykorzystać np. w strefach narożnych, narażonych na działanie ssących sił wiatru, czy w systemach ociepleń wykończonych relatywnie ciężkimi okładzinami (np. płytki ceramicznymi lub z kamienia naturalnego).

Prawidłowo ocieplone budynki będą zużywały mniej energii, co pozwoli zmniejszyć nakłady na ogrzewanie. Obiekty, na których nie wykonano żadnych prac związanych z poprawieniem ich termoizolacyjności mogą zużywać nawet dziesięć razy więcej energii od budynków uznawanych za energooszczędne.

Materiały zastosowane do ocieplenia domu powinny pochodzić od jednego producenta – prawidłowo stosuje się kompletny układ ociepleniowy jednej marki, a nie dowolnie złożone elementy różnych firm. System ociepleń powinien mieć krajową lub europejską ocenę techniczną. Przy wprowadzaniu na rynek system ociepleń w oparciu o system krajowy, producent zamieszcza na wszystkich produktach systemu znak budowlany B potwierdzający wydanie deklaracji zgodności z aprobatą krajową. W przypadku wprowadzania systemu ociepleń w oparciu o system europejski zgodnie z Decyzją Nr 1/JOT/WB/13 z dnia 27 września 2013, wszystkie składniki systemu mają znak CE, a producent wystawia deklarację właściwości użytkowych do europejskiej oceny technicznej.

Dobrze zaprojektowana i ocieplona elewacja będzie piękna i trwała, z domownikom zapewni odpowiedni komfort cieplny.

Paweł Kielar, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj