NFOŚiGW: Posłuchaj o czystym powietrzu

0

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków na temat czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu.

Skąd pomysł na ekobibliotekę?

“Korzystamy z nowych możliwości opowiadania ludziom o klimacie, czystym powietrzu i skutkach zdrowotnych trującego nas smogu. Mamy nadzieję, że będziemy inspiracją dla innych instytucji czy firm. Warto docierać do ludzi na wszystkie możliwe sposoby. Im więcej, częściej i głośniej będziemy mówić o ekologii, tym większa szansa na zmianę codziennych nawyków, które mają realny wpływ na to, w jakim środowisku żyjemy” – wyjaśnia prezes NFOŚiGW Piotr Woźny.

Pod adresem www.ekobiblioteka.audioteka.pl można znaleźć informacje o projekcie. Natomiast cztery audiobooki od NFOŚiGW będą bezpłatnie udostępnione w aplikacji mobilnej Audioteki (do pobrania w sklepach AppStore i Google Play). Jedna z przygotowywanych książek w wersji audio to “Uduszeni” Beth Gardiner, wydana nakładem wydawnictwa Relacja. To zbiór rozwiązań dotyczących smogu. Znana amerykańska dziennikarka podróżuje po świecie (była również w Polsce), rozmawia z naukowcami i przedstawia historie ludzi walczących o zdrowszą przyszłość.

Na przełomie roku książka w formie drukowanej trafiła za pośrednictwem NFOŚiGW do posłów i senatorów, a teraz będzie jeszcze szerzej rozpowszechniana, aby wszyscy zainteresowani mogli poznać prawdę o powietrzu, którym oddychamy.

Tymczasem można już odsłuchać książkę Jakuba Chełmińskiego pt. “Smog. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?”(Wydawnictwo Poznańskie). Przedstawiono w niej fakty i mity wokół smogu. Zawiera odpowiada na następujące pytania: Co bardziej truje – diesel czy benzyna? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze, będziemy żyć rok krócej? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? 

Czytaj też: Walka ze smogiem zaczyna się w Twoim domu

Następne audiobooki pojawią się w aplikacji w marcu i kwietniu br. Każda z książek będzie dostępna bezpłatnie przez trzy miesiące, a następnie wejdzie do płatnego katalogu Audioteki. Ekobibliotekę urozmaicą podcasty na tematy związane z problematyką poruszaną w udostępnianych książkach. Można się ich spodziewać w I i II kwartale tego roku.

Źródło: NFOŚiGW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj