post

Styropian służy do termoizolacji ścian zewnętrznych budynków, ale również podłóg, fundamentów oraz dachów. Bogactwo odmian białego i szarego styropianu pozwala do każdego z tych zastosowań dobrać płyty o odpowiednich cechach, które pomogą uzyskać bezpieczne, trwałe i estetyczne ocieplenie. Kolejną zaletą styropianu jest jego relatywnie niska cena, przy wysokiej jakości izolacji, oraz szybki zwrot kosztów inwestycji w ocieplenie.

Styropian jest przyjazny dla zdrowia i środowiska - nie pyli, nie uczula, nie powoduje podrażnień skóry i błon śluzowych, oparzeń rąk ani nie wywołuje innych, niekorzystnych dla zdrowia skutków. W trakcie prac ze styropianem nie potrzeba używać żadnych środków zabezpieczających (odzieży ochronnej, masek przeciwpyłowych, okularów chroniących oczy przed szkodliwym działaniem pyłu) - nawet podczas cięcia i szlifowania płyt.

To materiał lekki, co bardzo ułatwia jego montaż, transport i przechowywanie. Styropian wyróżnia się stabilnością wymiarową płyt oraz doskonałymi parametrami mechanicznymi - niespotykaną przy innych materiałach termoizolacyjnych wytrzymałością na ściskanie czy rozrywanie.

Styropian stabilizuje też procesy cieplno-wilgotnościowe w ścianie, a poprawnie zabudowany we właściwym systemie ocieplenia, jest również rozwiązaniem nierozprzestrzeniającym ognia. Wbudowany w ścianę zewnętrzną nie chłonie wilgoci, co ma duże znaczenie dla tworzenia dobrego mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia oraz zdrowia jego użytkowników.

Dziś do ocieplania elewacji coraz częściej wykorzystuje się szare odmiany styropianu, których własności termoizolacyjne są nawet o 1/3 lepsze niż w przypadku klasycznych białych płyt o tej samej grubości. Stosowanie cieńszych niż białe szarych płyt nie tylko w większym stopniu ogranicza zużycie energii cieplnej, ale też - dzięki mniejszemu obciążeniu mechanicznemu ocieplenia i ściany - redukuje ryzyko uszkodzeń i awarii elewacji.

Dowiedz się więcej o: Szarym styropianie do izolacji domu

Szary styropian pozwala zmniejszyć ościeża, a przez to zwiększyć doświetlenie pomieszczeń, zapewniając większe zyski ciepła. Mniejsza grubość szarych płyt oznacza też ograniczenie ilości materiałów składających się na system ociepleń (siatki, klej, tynk), co znacząco wpływa na obniżenie kosztów całego ocieplenia oraz kosztów robocizny.

Aneta Śmiechowska, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Partnerzy akcji

logo one
logo two
logo three
logo four
logo five
logo six