post

Łączniki mechaniczne służą do kotwienia izolacji i stanowią jeden z elementów systemów ociepleń gwarantujący stabilność całego układu ociepleniowego, pozwalający zachować estetykę i bezpieczeństwo użytkowania docieplenia przez długie lata.

Siły działające na system ociepleń są przenoszone przez zaprawę klejową (siły ścinające wynikające z masy własnej systemu) oraz łączniki fasadowe (higrotermiczne siły wyrywające i ssące wynikające z oddziaływania wiatru na budynek). Siły wyrywające oraz ssące są przenoszone przez kołek na konstrukcję budynku. Zdolność kołka do przenoszenia tych sił określa wskaźnik zwany "obciążeniem charakterystycznym" i jest częścią informacji zawartej w dokumentach dopuszczających kołek do stosowania (aprobaty lub oceny techniczne).

Przy doborze kołków należy pamiętać o zasadach wiercenia w materiałach pełnych, takich jak:

 • beton czy cegła pełna - tu stosujemy wiercenie udarowe

 • w materiałach ceramicznych, otworowych lub lekkich, jak gazobeton wiercimy wyłącznie obrotowo, nie używając udaru.

Umożliwi to poprawne osadzenie i zakotwienie łącznika.

Przejdźmy do obliczania długości łącznika. Jego długość zależy od grubości warstwy izolacji na budynku (styropianu, wełny mineralnej lub innego izolatora), grubości warstwy kleju, pozostałego tynku oraz głębokości osadzenia kołka.

Dla nowego budynku uwzględniamy grubość warstwy izolacyjnej, warstwy kleju (zazwyczaj 1 cm) oraz głębokości kotwienia.

Gdy wykonujemy docieplenie starego budynku, musimy doliczyć grubość pozostawionego tynku (zazwyczaj 2 cm). Dodając do siebie te dwie wielkości oraz głębokość, na jaką mamy zakotwić kołek, otrzymujemy jego długość.

Po dobraniu łącznika możemy przejść do jego montażu.

Rozróżniamy dwa podstawowe sposoby montażu: tradycyjny powierzchniowy oraz zagłębiony - kiedy talerz łącznika zagłębiamy w izolatorze i przykrywamy dodatkową zatyczką.

Łączniki mechaniczne - montaż powierzchniowy

 1. Wywierć otwór o średnicy 8 mm i głębokości odpowiedniej do rodzaju podłoża.
 2. Oczyść wywiercony otwór trzykrotnie.
 3. Umieść końcówkę montażową T40 w zagłębieniu części tworzywowej wkręta R-TFIX-8S, a następnie wsuń kołek w wywiercony otwór.
 4. Po osadzeniu kołka w otworze talerz powinien być dociśnięty do powierzchni termoizolacji. W podłożach kategorii A, B, C, D minimalna głębokość zakotwienia wynosi 25 mm, zaś w podłożu E - gazobetonie 65 mm.
 5. Podczas dokręcania dociśnij końcówkę, utrzymując jej położenie prostopadle względem elewacji. Dokręć wkręt kołka do momentu osiągnięcia odpowiedniej głębokości zakotwienia (talerz powinien być na jednej powierzchni z warstwą termoizolacji).

Łączniki mechaniczne - montaż zagłębiony

 1. Wywierć otwór o średnicy 8 mm i głębokości odpowiedniej do rodzaju podłoża.
 2. Oczyść wywiercony otwór trzykrotnie.
 3. Umieść narzędzie R-TFIX-TOOL-BLACK w łbie wkręta R-TFIX-8SX, a następnie wsuń kołek w wywiercony otwór.
 4. Po osadzeniu kołka w otworze zęby talerza perforującego KWX-63 powinny całkowicie zagłębić się w termoizolacji. W podłożach kategorii A, B,C ,D minimalna głębokość zakotwienia wynosi 25 mm, zaś w podłożu E - gazobetonie 65 mm.
 5. Podczas dokręcania dociśnij końcówkę, utrzymując jej położenie prostopadle względem elewacji. Dokręć wkręt kołka do momentu osiągnięcia odpowiedniej głębokości zakotwienia (talerz powinien być na jednej powierzchni z warstwą termoizolacji).
 6. Umieść odpowiednią zaślepkę (styropianową lub z wełny mineralnej).

Tak zamontowany kołek skutecznie ustabilizuje ocieplenie budynku, co umożliwi jego długotrwałą i bezproblemową eksploatację.

Oferta Rawlplug wynika bezpośrednio z potrzeb użytkowników. To dla nich precyzyjnie zaprojektowaliśmy produkty najwyższej jakości. Zapewniają one bezpieczeństwo kotwienia w każdym podłożu, a także głęboki montaż w warstwie izolacji bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów. Nasze kołki zapewniają mocowanie szerokiego zakresu grubości izolacji, redukcję przenikalności termicznej, bardzo łatwy i szybki montaż, jak również pełny serwis wraz ze wsparciem projektowym.

Zobacz także: Jak zapewnić trwałość i estetyczny wygląd elewacji na lata?

Źródło: Paweł Głaz, Rawlplug

Partnerzy akcji

logo one
logo two
logo three
logo four
logo five
logo six